Bramboráři mají strach z evropské nadprodukce

Největší hrozbou pro domácí bramboráře po vstupu České republiky do Evropské unie a zrušení celních bariér je možný dovoz evropské nadprodukce. Producenti v unii mají za sebou narozdíl od českých farmářů rozvinutý zpracovatelský průmysl. Jistý odběr za dohodnutou cenu jim umožňuje prodat případnou nadprodukci pod cenou, tvrdí jednatel společnosti Medipo Agras Jihlava Milan Fajmon.

„Obáváme se, že sem brambory půjdou za cenu pod výrobními náklady. Skladování do jara pak bude pro zemědělce obrovský risk,“ řekl Fajmon. Společnost Medipo Agras před jedenácti lety vsadila pouze na činnosti spojené s pěstováním a prodejem brambor. Od státu podle Fajmona nedostala ani korunu. Finanční podpora nečeká bramboráře ani v unii.
Podle Fajmona je v tuzemsku sice levnější nájem půdy a nižší mzdy, ostatní náklady jsou ale srovnatelné se západoevropskými bramboráři. Čeští farmáři mají obdobnou kvalitu i výnosy, ale tlaku nadvýroby unie bez pomoci státu čelit nedokážou. „Stát je pak bude muset dotovat jinak, aby je udržel při životě,“ dodal.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *