10.08.2004 | 04:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bramboráři na Vysočině mají problémy s dlouhodobým suchem

Podle tajemníka Ústředního bramborářského svazu Josefa Králíčka ohrožuje letošní úrodu brambor na Vysočině dlouhodobé sucho. Raných brambor je dostatek, k dozrávání pozdních konzumních odrůd nebo průmyslových brambor ale chybí vláha. V některých částech kraje, například na Pelhřimovsku, nepršelo již měsíc.

"Pokud počasí potrvá, bude letos výsledek ještě horší než v minulém roce," řekl Králíček. "Kontrolovali jsme 19 průmyslových odrůd. Pouze dvě dosáhly ke stejnému datu lepších výsledků než loni," uvedl. Na rozdíl od loňska mají zatím hlízy nižší obsah škrobu. "Letos se sázelo později, vegetačních dnů bylo méně," zdůvodnil. Podle něj je ale zatím předčasné odhadovat možné ztráty. Pokud by zapršelo v nejbližších dnech, řada odrůd by se ještě mohla zlepšit. "Prudké deště později by ale působily negativně," upozornil. Výnos by se asi zvedl, ale hlízy by mohly být rozpraskané, nebo duté. Rané brambory se většinou pěstují mimo kraj, naopak v pozdních konzumních bramborách Vysočina zajišťuje téměř 40 procent republikové produkce. Loni se výnosy kvůli suchu a vedru propadly asi o pětinu. Letošní sklizeň pozdních odrůd v kraji by měla začít v první polovině září.
"Všichni jsme očekávali velkou úrodu, protože brambory hodně nasadily, ale teď to neroste," potvrdil Jiří Nevosád, ředitel podniku Senagro v Senožatech na Pelhřimovsku.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down