22.11.2004 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bramboráři požadují kontroly dováženého zboží

Rozhovor s Jiřím Zvolánkem, předsedou představenstva Havlíčkova Borová, zemědělská a. s.

Pěstitelé nyní prodávají brambory za nízké ceny. Myslíte si, že na jaře se zlepší?
Moc tomu nevěřím. Farmářské ceny se pohybují kolem dvou korun za kilogram a pochybuji, že by se významněji zvedly. Přetlak na tuzemském trhu nezpůsobuje ani tak naše úroda, která je sice proti loňsku asi o čtvrtinu vyšší, ale je třeba připomenout, že někdy v únoru už domácí brambory došly. Nabídku obrovsky zvyšuje dovoz. Přitom nadprodukci z Nizozemska a Německa jsou k nám obchodníci schopni prodávat kilogram za korunu a k tomu dopravní náklady.
Bramborářský svaz opakovaně požaduje důslednější kontrolu dovážených hlíz. Vidíte ve státním dozoru nějaké zlepšení?
Jde nám hlavně o sledování možného výskytu karanténních chorob. U dovozů ze zemí Evropské unie na západ od nás se v tom nedělá prakticky nic a podobně to platí o dovozech z Polska, kde je pravděpodobnost výskytu vysoká. Víme, kolik se tam pěstuje sadby a jaké jsou plochy konzumních brambor, takže na běžných plochách se sadba přemnožuje mnohokrát. Hlavně u polských zásilek také není zaručena pravost odrůdy a vozí se sem směsi, přitom rozbory na odrůdovou jednotnost se tu téměř nedělají. Myslím si, že hodně brambor sem přichází přes otevřené hranice, aniž by je dovozci ohlašovali. Namátkové kontroly na silnicích, pokud by se opravdu uskutečňovaly, stejně nemohou příliš pomoci.
Byl jste členem komoditní rady pro brambory a teď vás kolegové navrhli do výboru vznikajícím při Státním zemědělském intervenčním fondu. Co by měl řešit, když nejde o regulovanou komoditu?
Vím, že úlohou fondu není hlídat kvalitu dovážených hlíz. Někdo by ale měl dát popud k tomu, aby si stát toto více ohlídal. A to by mohl být právě komoditní výbor.
Přejděme k vašemu podniku, jak se vám daří brambory prodávat?
Díky tomu, že jsme majetkově napojeni na baličku Odbytového centra Havlíčkův Brod, tak odbyt máme. Dodáváme také společnosti Medipo EuroAgras, která velké objemy uplatní v obchodních řetězcích. Někteří pěstitelé, kteří vazbu na baličky nemají, možná brambory ani neprodají. Konzumní brambory jsme letos sklízeli z 85 hektarů a výnosy se pohybovaly kolem 40 až 50 tun. Starosti nám dělá sadba, kterou jsme pěstovali na 120 hektarech a asi ji všechnu neprodáme. Poptávka po sadbě je malá, máme sice pravidelné odběratele, ale pro množství z průměrné úrody. Někdo také bude pro výsadbu používat přetříděné hlízy ze své produkce, takže odbyt bude složitější. V příštím roce zřejmě plochy sadbových brambor snížíme.
Jak je to s cenami brambor na zpracování?
Brambory na hranolky jsme pěstovali na 25 hektarech a máme na ně smlouvu se společností Friall Tábor s cenou 2,80 koruny na kilogram v prosinci. Od jiných dodavatelů jsme ale už slyšeli, že firma chce cenu snížit asi na dvě koruny. Měla by si však vzpomenout na situaci letos na jaře, kdy my jsme dodrželi smlouvu a dodávali za cenu v ní uvedenou, přitom bychom mohli brambory jinde prodat nejméně dvakrát dráž.
Brambory ve vašem podniku tvoří kolem 35 procent tržeb, jaká bude jejich ekonomika?
To bude záležet na tom, kolik prodáme sadby, u níž držíme přijatelnou cenu šest korun za kilogram. Když se pro ni podaří najít odbyt, výsledek bude určitě ziskový. U nás je ekonomika brambor postavena na tom, že co nejvíce ploch odkameníme. Letos poprvé se nám podařilo celých 205 hektarů zvládnout vlastní linkou, loni jsme si asi pro třicet hektarů objednali služby. Ale zatímco v minulém roce jsme slušně vydělali na bramborách a žitě, letos na něm proděláme. Cena spadla na úroveň kolem 2500 korun za tunu a vzhledem k vyšší domácí produkci způsobené rozšířením ploch a velkému dovozu, bude hodně žita neprodejného. Co se děje u pšenice, každý ví. Nabídli jsme ji také na intervenční nákup, ale sklady jsou plné.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down