25.02.2004 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bramboráři se obávají chorob z Polska

Tuzemští bramboráři se bojí zavlečení chorob z Polska, řekl to včera předseda Ústředního bramborářského svazu František Novák. Do května polské brambory kvůli výskytu chorob na český trh nesmějí, ale až budeme členy unie bude dovoz bez omezení. Naši pěstitelé se obávají možných rizik, protože špatná fytokaranténní situace by jim mohla zavřít cestu na jinak volný společný evropský trh.

"Chceme mít důkaz, že Polsko není rizikovou zemí," zdůraznil Novák. Česká republika i samotné podniky podle něj v posledních letech investovaly do zlepšení zdravotního stavu porostů brambor miliony korun a dovoz nekvalitních hlíz by podle Nováka tyto investice znehodnotil. Proto by podle bramborářů měly státní instituce na možná rizika upozornit stálý fytokaranténní výbor v Bruselu, který jako jediný může rozhodnout o zastavení vývozu mezi zeměmi unie.
Čeští zemědělci se obávají, že polské brambory zaplaví tuzemský trh, protože jsou jednoznačně nejlevnější v celé Evropě. Podle Nováka se ale polská produkce zřejmě výrazněji neprosadí ve stávajících zemích unie, protože tamní spotřebitelé mají vyšší nároky na kvalitu. "Na českém trhu však podíl kvality a ceny vychází jednoznačně ve prospěch ceny," upozornil.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down