20.07.2023 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Brambory se stávají perspektivní plodinou

Dosavadní trend v oblasti brambor se zásadně mění. Tato plodina se začíná stávat perspektivní z hlediska cen. Pokud ji dokážeme vypěstovat a podmínky nám to umožní Produkce brambor se po letech problémů stává profitabilní. Uvedl to místopředseda Českého bramborářského svazu a ředitel společnosti Medipo Agras Vlastimil Rasocha na semináři v Olešné na Havlíčkobrodsku.

Podle něj je to ovlivněno situací hranolkáren, které mají velký odbyt i při vysokých cenách svých produktů. Výsledkem toho je pravděpodobně je nová situace. Celkově se u brambor zvedá cena a podle předpokladů to není jen záležitost minulého nebo letošního roku, ale že to bude dlouhodobá záležitost. Supermarkety v Evropě se musí přizpůsobit cenám hranolkáren. Vzhledem k tomu že Česká republika nepokrývá plně svoji potřebu, projeví se vysoké dovozní ceny. I v ČR budou následně vysoké ceny konzumních brambor. Spotřeba brambor přitom roste. Jelle Bos z nizozemské společnosti HZPC připomněl, že na počátku letošní sezony v Evropě již nebyly žádné brambory ve skladech. „Staré brambory již nebyly a oblasti, kde se pěstují velmi rané brambory, to znamená Španělsko, Itálie, Egypt atd. zdaleka neměly plochy této plodiny, které byly potřeba,“ informoval s tím, že na Evropu má vliv i situace ve Spojených státech amerických. „V USA od roku 2018 stále klesá produkce brambor. Neklesají sice plochy, ale výnosy,“ podotkl. Zájem hranolkáren o brambory se ale zvyšuje. „Dnes hranolkárny kupují ze Španělska brambory, které jsou vhodné na zpracování za zhruba třikrát vyšší ceny, než platily dříve," podotkl. Podle něj hranolkárny postupně promítají vstupní ceny do konečného výrobku. Navzdory původním předpokladům se však hranolky výborně prodávají i za vysoké ceny a hranolkárny začínají určovat ceny v Evropě. „Výsledkem toho je, že i supermarkety musely začít platit za brambory výrazně více, než bylo zvykem a když to nezaplatí, tak pěstitelé mohou přejít na pěstování brambor pro výrobu hranolků,“ podotkl. Rasocha rovněž zdůraznil, že v Evropě nastala podstatná změna trendu. Pěstitelé přecházejí na pevné ceny od hranolkáren, dříve jim platili po sklizni dvě koruny, na jaře 3,50 koruny, dnes jsou již fixované ceny mezi čtyřmi až šesti korunami, na volném trhu byly ještě o něco vyšší,“ řekl. Ti, co obchodují s konzumními brambory, musí platit více.

místopředseda Českého bramborářského svazu Vlastimil Rasocha

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down