Brazilská policie obvinila 63 osob kvůli prodejům zkaženého masa

Brazilská federální policie obvinila v souvislosti s prodeji zkaženého masa a uplácením politiků a hygieniků 63 lidí. Informovala o tom brazilská média. Kauza, která vyšla najevo minulý měsíc, vyvolala mezinárodní skandál a některé země kvůli tomu dočasně zakázaly dovozy brazilského hovězího a drůbežího.

„Delikty, jichž se tyto organizované skupiny dopouštěly za účelem zvýšení vlastních zisků, přímo ovlivnily veřejné zdraví,“ uvádí se v obvinění, které policie předala prokuratuře. Šedesátku osob policie viní mimo jiné z korupce, používání zakázaných postupů a látek, falšování dokumentů či organizovaného zločinu.

Skandál vypukl na povrch v polovině března, kdy brazilská policie po dvouletém vyšetřování podnikla rozsáhlou razii v šesti brazilských státech. Jejím cílem byli zpracovatelé a vývozci masa, včetně světového lídra JBS a předního brazilského producenta drůbežího BRF. Celkem 21 závodům těchto a dalších firem byla dočasně odebrána vývozní licence a třicítka státních kontrolorů přišla o místo.

Vyšetřovatelé obviňují tyto podniky, že jejich manažeři podpláceli hygieniky, kontrolory i politiky, aby získali osvědčení pro své závadné maso. Podle policie obvinění používali kyseliny a další chemikálie, včetně karcinogenních, aby zamaskovali, že maso je zkažené. Výrobci také do drůbežího přimíchávali kvůli zisku brambory, vodu, dokonce i lepenku. Některé exportní dodávky vykazovaly stopy salmonely.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *