01.10.2018 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministerstvo zřídilo auditní skupinu k církevním restitucím

Ministerstvo zemědělství začalo prověřovat, zda stát dodržel při vydávání pozemků při církevních restitucích zákon. Podle úřadu se sešla komise pro audit majetkového vyrovnání s církvemi, kterou založil ministr zemědělství Miroslav Toman. Jednala o šesti podnětech, například o vydávání pozemků řádu maltézských rytířů v Březiněvsi, o vydání majetku tzv. vratislavského arcibiskupství či o vydání majetku kláštera svatého Václava v Broumově. Úřad to uvedl v tiskové zprávě.

"Úkolem komise je především prověřit dodržení zákona při vydávání majetku státu spravovaného resortem ministerstva zemědělství, tedy hlavně Státním pozemkovým úřadem a Lesy České republiky," uvedl Toman. Pokud by komise zjistila pochybení nebo porušení zákona, měla by navrhnout ministrovi další právní kroky. "Komise bude ministrovi zároveň předkládat čtvrtletní zprávy o své činnosti a bude spolupracovat s externími experty veřejného i církevního práva z právnických fakult veřejných vysokých škol," dodal úřad.

V komisi jsou tři bývalí místopředsedové ČSSD - někdejší poslanec a šéf zemědělského výboru Karel Machovec, bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek a bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová, uvedl server Aktuálně.cz. "Zatím jsme skutečně jen takto tři, ale celkem by nás mělo být pět. Další dva lidé mají v příštích týdnech následovat," sdělil serveru Machovec, jenž komisi předsedá. Toman chce o nominaci dalších členů komise požádat předsedu vlády Andreje Babiše ministryni financí Alenu Schillerovou nebo Českou biskupskou konferenci.

Například maltézští rytíři získali v církevních restitucích v Březiněvsi u Prahy přes 90 hektarů polí, soudí se ale o ně se Státním pozemkovým úřadem. Celkem získal řád už skoro 1400 hektarů polí a lesů, SPÚ ale uvádí, že řád přišel o majetek po válce na základě Benešových dekretů, a proto by se majetek neměl vracet. Řád ale argumentuje tím, že všech 56 rozhodnutí krajských pozemkových úřadů a všechna dosavadní soudní rozhodnutí potvrdila, že podle Benešových dekretů řádu nikdy žádný majetek konfiskován nebyl. Podezření z kolaborace řád vyvrací.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down