01.04.2008 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Brněnský Zetor bude vyplácet dividendy

Přes 100 milionů korun vyplatí společnost Zetor na dividendách za loňský rok svému 99procentnímu vlastníku, slovenské skupině HTC Holding. Rozhodla o tom včerejší valná hromada Zetoru, informoval Miroslav Toman z mediálního zastoupení podniku.

Loňský zisk zatím nechce Zetor zveřejnit, oznámí ho až koncem týdne. Podle dřívějších odhadů firmy by však mohl provozní zisk přesáhnout 320 milionů korun.
Slovenská skupina HTC, která nyní mimo jiné bojuje o výrobu ve strojírně ZKL Klášterec nad Ohří, dosud do Zetoru investovala přes 500 milionů Kč. Brněnský závod prošel v posledních letech rozsáhlou revitalizací. Předcházely jí finanční problémy, kdy nebylo dlouhou dobu jasné, jestli bude v Brně tradiční značka dál vyrábět.
Po letech se ale Slovákům investice vyplácí. Jen loni dostal HTC na dividendách z brněnské strojírny asi 1,3 miliardy, hlavní díl ale tvoří mimořádný zisk z prodeje majetku. Dnes akcionáři odsouhlasili loňské dividendy ve výši 100 milionů Kč a je možné, že se akcionáři během roku rozhodnou pro další platbu.
Valná hromada také rozhodla o dalším přesunu majetku v rámci skupiny Zetor. "Stejně jako v minulosti je hlavním důvodem prodeje majetku splnění závazků Zetoru vůči syndikátu bank, které financují jeho činnost," vysvětlil odstupující šéf firmy Pavol Hubočan. Akcionáři také potvrdili šéfku dozorčí rady výrobní firmy Zetor Tractors Ivonu Vavrovou jako členku dozorčí rady mateřské společnosti Zetor.
Hubočan ve funkci k poslednímu březnu končí. Nahradí ho Masao Nagase, který dříve pracoval pro koncern Toyota. Hubočan mu přenechává skupinu firem s více než tisícovkou zaměstnanců a rostoucími tržbami. Podle odhadů firmy přesáhnou tržby za loňský rok pět miliard korun. Předloni tržby činily 4,9 miliardy Kč.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down