Brusel chce zvýšit dostupnost, kvalitu a nezávadnost pitné vody

Zvýšit dostupnost i kvalitu a zdravotní nezávadnost pitné vody v Evropské unii má návrh, který představil první místopředseda Evropské komise Frans Timmermans. Jedním z plánů je například podpora výstavby zařízení umožňujících volný přístup k pitné vodě na veřejných místech, ale také ve veřejných budovách či na úřadech.

„Navrhujeme modernizovat předpisy Evropské unie tak, aby zaručovaly kvalitnější pitnou vodu a snazší přístup k ní všude tam, kde je to nejvíce potřeba,“ poznamenal Timmermans.

Cílem je také zvýšit kvalitu pitné vody do domácností s tím, aby lidé začali důvěřovat pitné vodě z kohoutků. Nižší spotřeba balené vody by podle odhadů komise mohla znamenat pro domácnosti v Evropské unii úspory až 600 milionů eur (asi 15 miliard Kč) ročně. Sníží se množství plastových lahví v odpadu, a tím i množství odpadu v mořích.

Novelou směrnice o pitné vodě chce komise také zlepšit přístup ke kvalitní vodě ohroženým a marginalizovaným skupinám obyvatel. Na seznam kritérií pro posuzování zdravotní nezávadnosti vody přibudou také legionella a chlorečnany.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down