08.09.2006 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Brusel chce zvýšit spotřební daň u piva

Evropská unie požaduje, aby Česká republika a šest dalších států zvýšily spotřební daň u piva. Cena půllitru piva by se v průměru zvýšila asi o třicet haléřů více ve srovnání se současnou daní. Do spotřebních daní by se totiž měla promítnout inflace, obhajuje unie návrh prostřednictvím eurokomisaře László Kovácse, který má na starosti právě daně. Daň by se měla zvýšit během let 2008 až 2010. Opatření Evropské komise se však nelíbí českým pivovarníkům.

Podle Bruselu do spotřebních daní z alkoholu se v posledních letech téměř nepromítala inflace, tedy růst spotřebních cen. Ten jen od roku 1992 v celé EU činil zhruba 31 procent. Ekonomické a sociální dopady růstu daní budou podle evropského společenství naprosto minimální. Růst je menší, než je hodnota průměrné roční inflace v EU, dodal Kovács.
Proti opatřením Evropské komise se nedávno ozvali čeští pivovarníci. Eurokomisař pro zdraví a ochranu spotřebitele Markos Kyprianu totiž připravuje několik návrhů, které by měly omezit spotřebu alkoholu. Patří mezi ně nejenom zdanění, ale i označování lahví varovnými nadpisy.
Český svaz pivovarů a sladoven se podle předsedy Františka Krakeše domnívá, že politika příkazů, zákazů a restrikce nebere v úvahu právo spotřebitele se odpovědně a samostatně rozhodovat. Lepší cestou je výchova a co největší informovanost veřejnosti, soudí pivovarníci.
Také generální ředitel největší české likérky Stock Plzeň Martin Petrášek míní, že v zemích, kde se dali cestou zvyšování spotřebních daní či omezování prodeje alkoholu, tyto kroky k omezení problémů s alkoholismem nepomohly.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down