Brusel dal zelenou programům ČR k výrobě elektřiny z vodní energie a teplu z bioplynu

Evropská komise schválila České republice dva programy na podporu výroby elektřiny z vodní energie a produkce tepla z bioplynu. Komise to oznámila v tiskové zprávě. Česká republika chce na tyto programy vynaložit celkem 740 milionů Kč.

Česká republika loni v září představila plán na podporu provozovatelů malých vodních elektráren s výkonem do deseti megawattů, na který chce vyčlenit celkem 218 milionů korun. V říjnu pak oznámila záměr podpořit bioplynové stanice s výkonem do 0,5 megawattu. Na toto opatření je určeno celkem 522 milionů Kč.

Oba programy podle Evropské komise splňují pravidla Evropské unie pro státní podporu. „Díky oběma programům bude z obnovitelných zdrojů vyráběno více energie, a to v souladu s cíli Evropské unie a bez toho, aby byla nepřípustně narušována hospodářská soutěž,“ uvedla komise. Dodala, že obě opatření pomohou rozvinout zařízení na výrobu energie z obnovitelných zdrojů a posunou Českou republiku blíž ke splnění jejích cílů v oblasti obnovitelné energie na rok 2020.

Podle evropské směrnice má Česká republika do roku 2020 pokrýt obnovitelnými zdroji 14 procent své hrubé spotřeby elektřiny. Očekává se, že program podpory bioplynu pomůže zemi splnit i cíl omezit skládkování biologicky rozložitelného odpadu, píše komise.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *