Brusel navrhuje jiné zdanění paliv

Evropská komise dnes navrhla rozsáhlé změny ve zdanění energetických produktů. Zdanění má víc odrážet vliv paliv na životní prostředí a energetickou náročnost. Pokud by návrhy prošly, mohlo by to vést k navýšení cen nafty u čerpacích stanic.

V případě motorových paliv jsou návrhy Bruselu založeny na tom, že skončí současné pokřivené zdaňování benzínu a nafty. Nafta je zdaňována nižší sazbou na litr ve všech státech Evropské unie kromě Velké Británie, a to i přes její vyšší obsah oxidu uhličitého.
Výsledkem by tak mělo být, že se zdanění po přechodném období vyrovná. Členské státy toho budou moci dosáhnout buď zvýšením sazeb u nafty, nebo snížením u benzinu, podotkla komise.
Tato myšlenka se nelíbí europoslanci Miroslavu Ouzkému z výboru pro životní prostředí. Podle něho už nyní rostoucí ceny fosilních paliv jsou schopné podvázat evropskou ekonomiku a zhoršit její konkurenceschopnost. Poukázal na to, že ceny nafty na rozdíl od benzínu se navíc zásadním způsobem promítají do ceny každého výrobku včetně potravin nebo veřejné dopravy. Všechna rozhodnutí unie v daňových otázkách podléhají ale jednomyslnému schválení. Proto je naděje, že členské státy jakékoli pokusy o umělé zdražování nafty odmítnou, míní europoslanec Ouzký.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *