17.01.2014 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Brusel nemá zatím jasno, jak dál s podporou obnovitelných zdrojů

Závazné procento výroby energie z obnovitelných zdrojů by ze svého rámce pro klimatickou a energetickou politiku do roku 2030 mohla vypustit Evropská komise. Jednání uvnitř komise jen pár dní před příští středou, kdy má být nový materiál zveřejněn, pokračuje a je složité, uvádí zdroje z komise obeznámené s diskusí. Stále pokračující debata by tak nakonec mohla přinést jen jediný závazný cíl, a to snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 o 35 procent proti stavu v roce 1990.

Také tato úroveň má ale stále alternativu a není definitivně domluvená. Ve hře je ambiciózní cíl snížení o 40 procent prosazovaný některými členskými zeměmi a také výborem pro životní prostředí europarlamentu.

Záměrem šéfa Evropské komise Josého Barrosa je mít jen jeden závazný cíl. Na tvorbě nového rámce se přitom poprvé podílí nejen ekologicky orientovaná část Barrosova týmu, ale také komisaři pro energetiku Günther Oettinger nebo pro průmysl Antonio Tajani. O konečné podobě plánů bude komise po jejich zveřejnění ještě muset jednat s členskými zeměmi a Evropským parlamentem. Summit EU by se měl tématem zabývat v březnu.

Nynější evropská pravidla počítají se snížením emisí oxidu uhličitého o 20 procent v roce 2020 s tím, že nejméně 20 procent energie půjde z obnovitelných zdrojů.

Podle zdroje z Evropské komise je otázka závaznosti cíle u energie z obnovitelných zdrojů stále otevřená hlavně kvůli výrazně se lišícím postojům unijních zemí. Například Německo či Rakousko prosazují závazné stanovení úrovně obnovitelných zdrojů, opačný názor má například Británie.
Téměř jisté naopak je, že se bude jednat o agregovaném cíli pro celou EU dohromady, který nebude přenesen na jednotlivé členské země. Číslo by se mělo - v závislosti na výši základního údaje o snižování emisí k roku 2030 - zřejmě pohybovat mezi 24 až 28 procenty. Je to méně než původně zvažovaných 30 procent.
Ve hře je také otázka kontinuity se stávajícími pravidly, podle kterých státy dosud obnovitelné zdroje podporovaly a do roku 2020 by i nadále měly.

Ekologický výbor europarlamentu minulý týden odhlasoval požadavek, aby komise předložila ambiciózní návrh se třemi závaznými cíli: kromě snížení emisí oxidu uhličitého o 40 procent a nejméně 30 procent energie z obnovitelných zdrojů má být návrh zaměřený také na závazné posílení energetické účinnosti.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down