12.12.2007 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Brusel schválil programy pro rybářství

Česká republika se zařadila do první vlny zemí, kterým Evropská komise schválila operační programy podporující sektor rybářství. Program by se měl zahájit na jaře příštího roku za podpory kampaně na zvýšení zájmu spotřebitelů o sladkovodní ryby. Informoval o tom mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček.

„Využití Evropského rybářského fondu patří mezi zásadní priority resortu zemědělství. Nyní bude možné díky operačnímu programu Rybářství vytvořit kvalitní podmínky pro fungování celého sektoru, po nichž dlouhodobě produkční i svazoví rybáři volají,“ řekl ministr zemědělství Petr Gandalovič.
Po jarním schválení Programu rozvoje venkova se podle Vorlíčka podařilo uspět i s vyjednáváním operačního programu Rybářství, který umožní čerpat v programovacím období 2007 až 2013 přibližně jednu miliardu korun. Zálohová platba ve výši sedm procent z příspěvku evropského rozpočtu se objeví na účtech České republiky ještě v letošním roce.
V úterý 11. prosince proběhlo v loveckém zámečku Ohrada u Hluboké nad Vltavou ustavující jednání monitorovacího výboru, na kterém zástupkyně Evropské komise oznámila schválení operačního programu. Čeká se ještě na podpis komisaře Joe Borga, ten by měl dokument podepsat do konce roku. Na programu jednání monitorovacího výboru bylo také odsouhlasení prováděcích pravidel, podle kterých začne příjem žádostí v první vlně, a to již v prvním čtvrtletí 2008, sdělil mluvčí ministerstva.
Opatření, která budou spuštěna v první vlně příjmu žádostí:
2.1. Produktivní investice do akvakultury (např. výstavba a modernizace rybníků, sociálního zázemí, ekologické investice, vybudování prodejních kapacit na farmách)
2.4. Investice do zpracování a uvádění na trh (modernizace a rozšiřování podniků zpracovávajících ryby, ekologické investice)
3.3. Podpora a rozvoj nových trhů a propagační kampaně
„Aby se k rybářům dostaly potřebné evropské peníze co nejdříve, chceme spustit program už na jaře. Hodně si slibujeme zejména od všeobecné propagační kampaně, která by měla zvýšit zájem spotřebitelů o sladkovodní ryby a podpořit tak naše producenty a zpracovatele,“ uvedl první náměstek ministra Ivo Hlaváč.
Pravidla pro žadatele by měla být k dispozici do března, aby mohlo být v dubnu vyhlášeno první kolo příjmu žádostí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down