Brusel zablokovaly skoro tři tisíce traktorů, farmáři brojí proti snižování emisí

Ulice Bruselu v pátek zablokovala demonstrace belgických zemědělců, kterým se nelíbí plány vlády na snižování emisí oxidů dusíku. Do města dorazilo skoro 3000 traktorů z farem v severní, vlámské části země a jejich kolona byla několik kilometrů dlouhá, napsala agentura Reuters. Farmáři tvrdí, že záměry vlády poškodí jejich podnikání a že mnoho farem kvůli příliš přísným opatřením bude muset skončit.

Zemědělci chtěli svou akcí upozornit na to, že vláda podle nich připravuje příliš přísná pravidla, která mají pomoci snížit emise dusíkatých plynů. V návrhu je například závazek snížit emise z chovů drůbeže a prasat do roku 2030 o 60 procent, do stejného roku se má o třetinu snížit počet chovaných prasat, napsala agentura Belga. Majitelé farem tvrdí, že pro mnoho z nich se za takových podmínek stane další provoz ekonomicky neudržitelný.

"Naše odvětví se už teď hodně snaží a je ochotné to dělat dál, ale (vláda) od nás očekává pořád víc a víc, zatímco průmysl expanduje," citovala agentura Reuters majitelku kozí farmy Liesje Van Loonovou.

Relativně vysoké počty chovaných zvířat, ale také hojné využívání hnojiv společně s dopravou a stavebnictvím se podílejí na tom, že Belgie a Nizozemsko nyní vykazují vysokou úroveň koncentrace oxidů dusíku v ovzduší, a to nad limit stanovený EU. Debaty o možných opatřeních jsou ale obtížné a narážejí na odpor ze strany zemědělců, a to i v Nizozemsku. Podle agentury AP se toto téma může stát jednou z klíčových otázek nadcházejících nizozemských komunálních voleb.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down