18.07.2008 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bruselu vládne Francie

Po dvanácté v historii Evropského společenství přebrala počátkem tohoto měsíce jeho vedení Francie. Pod heslem „Francie potřebuje Evropu a Evropa potřebuje Francii" počítá nové předsednictví Evropské unie hned s deseti summity špiček evropských států, místo běžně pořádaných dvou.

Do vínku si Francie dala tři základní témata, a to:
• vytvořit z Evropy model udržitelného sociálního, ekologického a ekonomického rozvoje,
• zajistit, aby Evropa byla pozornější k právům, bezpečnosti a aspiracím občanů,
• posílit roli Evropy na mezinárodním kolbišti.
V nastávajícím půl roce, který těsně předchází naší vládě nad Bruselem, se Francie tedy chce zaměřit zejména na udržitelný rozvoj, a to boj s klimatickými změnami a energetickou bezpečnost, evropský pakt o imigraci a azylu, společnou zemědělskou politiku – hlavně na výsledky její „zdravotní“ kontroly, evropskou bezpečnostní strategii, ochranu občanů (veřejné služby, ochrana spotřebitele aj.), stabilitu finančních trhů, růst a zaměstnanost, rozvoj výzkumu a vývoje a vytvoření Unie pro Středomoří (tzv. Barcelonský proces). Jak zdůraznil současný předseda Evropské rady a prezident Francie Nicolas Sarkozy, jeho země se za svého předsednictví bude také snažit o dosažení pokroku i ve všech ostatních důležitých oblastech, zejména v těch, které se týkají společnosti, ekonomiky, financí, kultury, a to i na mezinárodní úrovni.
Důraz na zemědělství V zemědělství chce Francie navázat na to, co se již podařilo za právě uplynulého slovinského předsednictví. Jejím záměrem je „připravit společnou zemědělskou politiku (SZP) na výzvy zítřka“. Počítá s tím, že se jí podaří, aby legislativní návrhy vyplývající ze „zdravotní“ kontroly (health check) SZP dostaly souhlas rady ministrů zemědělství a také úspěšně prošly Evropským parlamentem do konce letošního roku. Zemědělství je podle Francie v centru témat, jimž nyní čelí nejen sektor, ale celá společnost. Jde zejména o zajištění potravinové bezpečnosti evropských konzumentů založené na pravidelné dostupné nabídce potravin s garantovanou kvalitou, podporu k dosažení globální rovnováhy nabídky potravin, boj s klimatickým změnami a zlepšení životního prostředí. Nové předsednictví chce klást také důraz na bezpečnost potravin, zdraví zvířat a ochranu rostlin. S tím souvisí řada témat, jako je například zesílení kontrol bezpečnosti importovaných zemědělských komodit a potravin a reforma politiky zdraví zvířat. Francie chce také prosadit současný návrh Evropské komise na distribuci ovoce a zeleniny do škol a rovněž pomoci realizovat program podpory nejvíce sociálně handicapovaných skupin lidí.
nergetický balíček a změny klimatu. Chce do roku 2020 stanovit tři cíle:
 snížit o 30 procent emise skleníkových plynů v EU vzhledem k úrovni v roce 1990;
 snížit o 20 procent spotřebu energie;
 dosáhnout 20procentního podílu obnovitelných zdrojů energie v evropské energetické spotřebě.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down