07.10.2008 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bude další novela

Ministr zemědělství Petr Gandalovič při jednání s Asociací soukromého zemědělství ČR slíbil, že se zasadí o novelizaci zákona o dani z nemovitosti do konce letošního roku. Pokud by se podle něj novelu nepodařilo prosadit, hrozilo by od ledna 2009 navýšení daně z pozemku. Zemědělci by tak dlouhodobě přicházeli o vyšší částku, než je ta, která plyne ze snížení prostředků určených na přímé platby, vysvětlil .

Ministr poznamenal, že na začátku připravovali celý balík reforem v oblasti zemědělství a jeho součástí byla změna zákona o dani z nemovitosti. „Naší snahou bylo, aby bylo možné odpustit daň z nemovitosti ze zemědělské a lesní půdy a na druhou stranu obce měly možnost znásobit podle určitých koeficientů daň z nemovitosti. To má logiku, že v řadě obcí je hodně rekreačních objektů,“ uvedl ministr Gandalovič na výročním členském shromáždění Svazu marginálních oblastí . Podle něj legislativní chybou se stalo to, že pokud se určité dva paragrafy nepoužijí současně, mohou obce zvýšit daň z nemovitosti i ze zemědělské půdy. Obce totiž mohou nyní daň z nemovitosti zvyšovat pomocí místního koeficientu od dvou do pěti „Paradoxně se tak v některých obcích vypočítala až několikanásobně vyšší daň ze zemědělské půdy,“ podotkl ministr. Zemědělcům tak vznikají velké náklady.„Toto však nikdy nebylo zájmem vlády a je potřeba to napravit,“ prohlásil. Připomněl, že se pracuje na řešení této problematiky.
Mezitím skupina poslanců podala návrh novely, která by neumožňovala obcím koeficientem zvyšovat daň z nemovitosti odváděnou ze zemědělských pozemků na svých územích. To se mělo vztahovat například na ornou půdu, vinice, chmelnice, ovocné sady nebo louky. Naopak by výjimka neplatila na zemědělské pozemky v zastavěné nebo zastavitelné části obce.
Tuto novelu ale Poslanecká sněmovna zamítla. Proti návrhu vystoupil sám ministr zemědělství Petr Gandalovič, který návrh označil za za problematický. „Vedeni dobrým úmyslem tito předkladatelé zpracovali text, který by vedl ještě k dalším nejasnostem a fakticky by byl v praxi nepoužitelný,“ prohlásil.
Jeden z autorů návrhu Jiří Hanuš, informoval, že po dohodě s ministerstvem financí bude načten pozměňovací návrh k jiné novele zákona o dani z nemovitostí, která nyní leží ve sněmovně, čímž by se původní úmysl naplnil. Tento postup podpořil i Gandalovič.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down