Budějovické výstaviště plánuje dva nové pavilony za sto milionů korun

Na Výstavišti České Budějovice by do roku 2020 měly podle plánu jeho nového předsedy představenstva Mojmíra Severina vzniknout dva nové pavilony za sto milionů korun. Stát mají na místě čtyř nedávno zbouraných pavilonů F1 až F4 a každý zabere 4000 metrů čtverečních. Při letošním agrosalonu Země živitelka, který se koná od 23. do 28. srpna, využije výstaviště tyto prostory jako volnou výstavní plochu, uvedl Severin.
Do začátku Země živitelky firma zbourá i pavilon E1. Výstaviště, jehož stoprocentním akcionářem je Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond, dokončilo první část oprav pavilonu H, naopak zastavilo přestavbu Pivovarské zahrady. Areálu podle Severina chybí architektonická koncepce, proto oslovil architekty, kteří pracují s veřejným prostorem. Cílem je moderní a volnočasový areál.

"Chceme ho co nejvíc otevírat lidem. Potřebujeme sem primárně dostat aktivity, které lidi přitáhnou, i volnočasové středisko. A pokud se nám tady udrží celoročně nějaký gastroprovoz, tak víme, že jsme se otevřeli," řekl Severin. Ve funkci nahradil Leoše Kutnera, kterého fond, jehož stoprocentním akcionářem je ministerstvo zemědělství, v dubnu odvolal. Severin chce investovat i do elektrifikace a kanalizace, některé inženýrské sítě jsou na hranici životnosti. Aktualizuje investiční plán, původní počítal do roku 2022 s investicemi za 690 milionů. "Vyškrtáváme dlouhodobé vize, protože na vizích ještě nikdo nic nepostavil. Dělaly se vize, ale my potřebujeme projekty s kulatým razítkem a začít stavět," řekl Severin. Za chybu považuje, že předchozí vedení zrušilo oddělení, které chystalo výstavy a ve kterém pracovalo asi 15 montérů. Krátkodobě sice klesly náklady, ale nyní je výstaviště více závislé na externích firmách. "V konečném kalkulu to možná vyjde stejně (náklady), ale stáváme se méně akceschopnými vůči menším akcím," řekl Severin. Oddělení chce proto zčásti obnovit. Severin ocenil, že jeho předchůdce Kutner a jeho tým začali více zpřístupňovat areál lidem a dobře komunikovali na sociálních sítích s mladší generací.
Výstaviště dokončuje přípravy na Zemi živitelku, kde bude přes 550 vystavovatelů z více než 20 zemí. Připomene 100 let českého zemědělství, průlomové stroje či technologie a přiblíží i takzvané chytré zemědělství: využití dronů, robotické kravíny nebo čidla pro kontrolu půdy. Areál výstaviště zabírá 25 hektarů, výstavní plocha pavilonů je 6303 metrů čtverečních. Tržby firmy se 40 zaměstnanci loni klesly o pět procent na 84,7 milionu Kč, zisk po zdanění byl meziročně nižší o 57 procent, činil 3,84 milionu. Země živitelka loni přilákala 109 278 lidí, což bylo nejvíce od roku 2005.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down