14.04.2020 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Budějovický Budvar patří k úspěšným exportním firmám

Tradice budějovického piva je sice stará již více než 800 let, historie nejznámějšího ze zdejších pivovarů, Budvaru, je mnohem kratší. Český akciový pivovar, přímý předchůdce současného Budějovického Budvaru, byl založen budějovickými právovárečníky 15. dubna 1895 a 7. října téhož roku zde sládek Antonín Holeček uvařil první várku piva.

České Budějovice jsou pivovarnickým městem již od roku 1265. Průmyslová revoluce v 19. století si vynutila přechod na novou technologii a vznik velkých průmyslových pivovarů. Čeští právovárečníci, nespokojení se situací v proněmecky orientovaném Měšťanském pivovaře, se na schůzce v lednu 1894 dohodli na založení nového pivovaru na zelené louce, jehož první valná hromada, která zvolila správní radu, se sešla 15. dubna 1895. První várku tvořilo 200 hektolitrů desetistupňového piva stáčeného do sudů. Během následujících 15 měsíců dosáhl výstav 51 tisíc hektolitrů a dále se zvyšoval. Od 20. let si pivovar nechal registrovat ochranné známky Český budějovický granát, Budweiser bier, Budbräu a v roce 1930 Budvar, podle které se v roce 1936 přejmenoval na Budvar - Český akciový pivovar České Budějovice. Během druhé světové války byl pivovar pod nacistickou správou a po jejím skončení byl znárodněn. Dnešní národní podnik Budějovický Budvar byl založen v únoru 1967 vyčleněním z majetku tehdejších Jihočeských pivovarů. V současnosti patří Budvar k nejúspěšnějším českým pivovarům s výrazným podílem exportu. Loni meziročně zvýšil výstav piva o necelých pět procent na rekordních 1,679 milionu hektolitrů a celkové tržby poprvé překonaly tři miliardy korun. Do zahraničí směřovalo téměř 70 procent z prodaného piva, pivo z Budvaru je možné koupit skoro v 80 zemích. Budvar je posledním českým pivovarem, který vlastní stát.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down