01.04.2008 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Budou odstupovat kvůli cenám?

Státnímu podniku Lesy České republiky hrozí, že firmy pracující v jeho lesích budou odstupovat od zakázek, které s podnikem podepsaly na začátku letošního roku. Důvodem je pokles cen dřeva a nová situace v lesích po kalamitě po březnových vichřicích Emma a Kirsten.

Smlouvy z tendrů na práce a obchod se dřevem v hodnotě asi 11 miliard korun platí pro roky 2008 až 2010. "Přes původně pozitivní vývoj v otázce tendrů nás živelné události na pozadí recese ve dřevozpracujícím průmyslu opět postavily na začátek," uvedl minulý týden generální ředitel Lesů ČR Jiří Novák.
Problémy vyplývají z toho, že smlouvy z tendrů připravených striktně podle zákona o veřejných zakázkách neumožňují pružně na novou situaci cenově reagovat. Těžařům při změněné situaci hrozí ztráty a chtěli by proto vyšší cenu za provedené práce a nižší cenu za kupované dřevo. "Denně o tom vedeme jednání a hledáme mechanismus, jak situaci vyřešit," řekl mluvčí podniku Radek Drahný.
Smlouvy sice umožňují jednat o nových cenách, ale pětiprocentní limit takzvané indexace je velmi malý pro nynější stav. Podle předsedy Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství Miloše Baláka šla například cena kulatiny pro druhé čtvrtletí proti minulému období dolů zhruba o třetinu. "Smlouvy také nedokážou reagovat na kalamitu, která zvyšuje náklady a mění těžené sortimenty dříví," řekl Balák. Březnové vichry ve státních lesích poničily 1,96 milionu metrů krychlových dřeva, což je asi asi čtvrtina plánované roční těžby.
Největší problémy podle Baláka přitom budou mít firmy, které nemají vlastní kapacity a práce řeší prostřednictvím subdodavatelů. "Již dříve jsme říkali, že tendry jsou zadané špatně a měly se zrušit. "Nynější vedení Lesů ČR sklízí nešťastnou práci svých předchůdců," řekl Balák.
Hospodářské noviny v březnu s odvoláním na údaje České asociace podnikatelů v lesním hospodářství uvedly, že Lesy ČR přišly nesprávným zadáním tendrů o 900 milionů korun. Ztráty vznikly tím, že některé vítězné firmy se spekulativní cenou od zakázky ustoupily a zakázku převzala další firma v pořadí s vyšší cenou. Lesy ČR rozdíl v cenách vyčíslily na 525 milionů korun s tím, že i další nabídky jsou pro podnik výhodné.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down