Budoucí ministr bude zřejmě podporovat větší podniky na úkor menších a středních zemědělců

Budoucí ministr zemědělství Jiří Milek je podle prezidenta Potravinářské komory ČR Miroslava Tomana odborníkem, který ale přichází do složitého resortu. Komora je s ním připravena spolupracovat. Podle tajemníka Asociace soukromého zemědělství (ASZ) Jaroslava Šebka je Milek nominantem zástupců obřích agrokomplexů, nejspíš tak bude vycházet vstříc velkým firmám. Podle analytika Petra Havla Milek v mnohém připomíná Andreje Babiše a bude si s ním nejspíš dobře rozumět. Milka doporučila na post ministra Agrární komora ČR.

Z pohledu Potravinářské komory je kandidát na ministra zemědělství Jiří Milek odborníkem s rozsáhlými zkušenostmi jak ze zemědělství, tak z potravinářství, sdělil šéf potravinářů Toman. Oceňuje jeho dlouhodobou aktivní obhajobu českých výrobků a českých výrobců. Nastupuje do složitého resortu, čeká ho hodně práce jak na domácím poli, tak i při obhajobě českých zájmů v rámci EU, poznamenal.
Podle Havla široká veřejnost Milka prakticky nezná, v zemědělství a potravinářství však jde o známou osobu. Charakterizoval ho jako podnikatele v mnohém připomínajícího budoucího premiéra Andreje Babiše – tedy podnikatele neustále expandujícího, podle některých zkušeností predátorským způsobem. Je tedy evidentní, řekl Havel, že si s premiérem budou rozumět, a zároveň se zdá být zřejmé, že dosavadní podpora větších a průmyslových podniků, částečně na úkor rodinných farem a menších a středních zemědělců, bude pokračovat.
Podle ASZ odpovídají i zveřejněné priority Milka tomu, že bude spíše pomáhat velkým podnikům. Podle Šebka konkrétní vize budoucího ministra jim prozatím nejsou známé, ale třeba budoucí ministr Milek mile překvapí a namísto dalších dotací do podniků s výměrami desítek tisíc hektarů upře svůj zájem ke skutečnému rozvoji venkovských sídel spojenému s podporou rodinných farem, živého venkova, zájmu o krajinu, péči o půdu a vodu. Poznamenal, že tomu ale příliš nevěří.
Prioritou budoucího ministra zemědělství Jiřího Milka bude vyjednání nového rámce evropské zemědělské politiky, posilování výroby a ochrana českého trhu před dovozy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Budoucí pan ministr to v každém případě nebude mít jednoduché, a tak mi připadá dost divné, když pan Šebek ho pořádně ani nezná, a už ho kritizuje.
    Rozhodující pro naše zemědělství bude, jak vyřeší podporu živočišné výroby, protože dotace na hektar /základní platba SAPS/ zahrnuje v sobě dotace na živočišnou výrobu a tak ji za současného stavu dostávají i ti zemědělci, kteří hospodaří bez živočišné výroby. Za první republiky byla živočišná výroba základem prosperity sedláka, byla jeho chloubou. dnes díky nastaveným dotacím v ČR je situace pokřivená a přetočená. Živočišnou výrobu drží jen relativně velké podniky, které jsou schopny ztrátovou živočišnou výrobu sanovat. Péče o půdu a vodu, o krajinu je právě v tom, zda budou mít zemědělci živočišnou výrobu, ze které získávají kvalitní organickou hmotu, kterou do půdy vracejí. Ta pak lépe váže živiny a udržuje strukturu půdy natolik, že zlepšuje vsakování vody. To by si pan Šebek měl především uvědomit a nemluvit tendenčně básničku o malých rodinných farmách, kteří jsou jediní, kteří chrání půdu.
    BUdoucí ministr bude řešit nastávajíci období podpor, bude muset rozhodnout, jaký způsob bude pro ČR nejvýhodnější, bude muset rozseknout dotace mezi produkční zemědělce, zemědělce v LFA, ekologickými malými, velkými. Nebude to jednoduché. Tak ho laskavě dopředu nekritizujte a spíš mu přejme hodně elánu a správné vize.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down