26.02.2008 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Budvar s rekordním exportem

Budějovický Budvar vyvezl loni nejvíc piva ve své stodvanáctileté historii. K zákazníkům v 53 státech směřovalo 587 tisíc hektolitrů, převážně světlého ležáku, tedy meziročně o téměř šest procent více. Agroweb o tom informoval PR manažer společnosti Petr Samec.

Pivovaru rostl prodej hlavně na nejdůležitějších trzích v Německu, na Slovensku, v Rakousku a v Rusku. Poprvé budvarský ležák ochutnali v Jižní Koreji, Brazílii a Albánii. Více než třemi čtvrtinami se na exportu podílelo pět zemí - Německo (193 tis. hektolitrů), Velká Británie (98 tis. hl), Slovensko (68 tis. hl), Rakousko (50 tis. hl) a Rusko (48 tis. hl). Prodej v této skupině meziročně posílil o 4,2 procenta. "Nejvíce oceňuji nárůst prodeje v Rusku. Meziroční zvýšení činilo 25 procent," uvedl obchodní ředitel pivovaru Robert Chrt. Spokojenost panuje i s výsledky v Německu, které je pro Budvar nejdůležitějším exportním trhem.
"Prodali jsme tam meziročně o dvě procenta piva více, přestože německý trh s pivem poklesl o tři procenta a naše značka patří mezi nejdražší," dodal Chrt. Na Slovensku a v Rakousku se prodeje meziročně zvýšily shodně asi o 11 procent. Pouze Velká Británie se růstem pochlubit nemohla. Kvůli studenému létu se na britských ostrovech vypilo o sedm procent budvarského piva míň. Celkově klesla spotřeba během léta v Británii o 15 až 17 procent.
Export podpořila i spolupráce s dánským gigantem Carlsberg. Ten loni převzal distribuci Budvaru ve Finsku, Chorvatsku, Švédsku, Srbsku a Bulharsku. Díky tomu vzrostl Budvaru prodej v těchto zemích o 39 procent na 14 tis. hl. Osvědčil se i nový importér v USA, jím se stal konkurenční Anheuser-Busch (ABI). I přes administrativní potíže s převodem licencí od subdistributorů v jednotlivých státech se prodej ležáku Czechvar v USA zvýšil o 37 procent na celkem asi 11 tis. hl. Bylo to více, než kolik prodal bývalý importér.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down