Budvar zaplatí za materiály příští rok o stovky milionů korun víc než letos

Pivovar Budějovický Budvar očekává, že za materiály zaplatí příští rok o stovky milionů korun víc než letos. Jde o dopad rostoucích cen energií, pohonných hmot a dalších surovin na provoz. Dodavatel plechovek už pivovaru avizoval, že zdraží o desítky procent. Budvar tak zdražuje pivo pro export, zdražení na českém trhu připravuje. Uvedl to ředitel Budvaru Petr Dvořák.

O desítky procent zdraží elektřina, podobně náklady na plechovky. "Končí nám dokonce dlouhé období fixování (ceny) s teplárnou. Palety také zdražily o desítky procent. Růst cen pohonných hmot má dopad na naše importéry, kteří si dopravu platí sami, pro ně zdražila i kontejnerová doprava. Pro kanadského importéra zdražila možnost přivézt pivo o desítky procent. Vstupy souhrnně za rok zdraží o minimálně stovky milionů korun, rostou v řádu desítek procent," řekl ředitel. Pivovar v majetku státu proto postupně jedná s exportními zákazníky a zvedá jim ceny. Zdražit bude muset i v ČR, zatím řeší, o kolik. Naposledy v červnu zdražil desetistupňové pivo.

Za první tři letošní čtvrtletí splnil Budvar svůj růstový plán. Tržby za pivo budou letos kolem 2,9 miliardy Kč, loni byly 2,73 miliardy, jak vyplývá z výroční zprávy. "Za prvních devět měsíců šlape neuvěřitelně dobře export, domácí trh je méně vyzpytatelný," řekl ředitel.

Budvar letos zatím vyrábí víc, než plánoval. Bylo proto složité sehnat materiály včetně obalů. "Problém nastával ve chvíli, kdy jsme potřebovali v mnoha oblastech víc než nasmlouvané množství. Chyběly plechovky navíc, hodně se zpožďovala kartonáž, dokonce chyběly plasty jako smršťovací fólie, není ani dost plechu na korunkové uzávěry (lahví). V posledním čtvrtletí se situace zlepšuje, některé zdražování se zastavilo, některé vstupy už dosáhly (cenového) vrcholu," řekl Dvořák.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down