Bulharští zemědělci protestují proti neprodloužení zákazu dovozu ukrajinských plodin

Bulharští zemědělci včera na řadě míst země zablokovali dopravu na protest proti rozhodnutí vlády neprodloužit zákaz dovozu ukrajinských plodin. Dnes chtějí demonstrovat v Sofii, informovala bulharská média.

Bulharsko minulý týden uvedlo, že neprodlouží zákaz dovozu ukrajinského obilí a dalších zemědělských produktů, který měl skončit 15. září a který kvůli ochraně trhu dočasně zavedla Evropská komise pro pětici zemí východního křídla EU. Bulharský premiér Nikolaj Denkov argumentoval, že obnovení dovozu z Ukrajiny sníží ceny základních potravin, sníží inflaci a pomůže lidem s nízkými příjmy. Slovensko, Polsko a Maďarsko na rozdíl od Bulharska oznámily, že budou v omezení dovozu ukrajinského obilí pokračovat. Ukrajina včera na trojici zemí podala stížnost u Světové obchodní organizace (WTO).

Požadují pokračování zákazu dovozu obilí

Časově neomezená silniční blokáda se podle agentury BTA odehrává na více než 40 místech Bulharska, včetně hraničních přechodů. Organizátoři požadují nejen pokračování zákazu dovozu obilí z Ukrajiny, ale také jeho rozšíření na ovoce, zeleninu, maso, mléko a med. Zástupci bezmála tří desítek oborových organizací v zemědělském sektoru podle rozhlasové stanice BNR uvedli, že rozhodnutí vlády neprodloužit embargo na ukrajinské zemědělské produkty dopadne v Bulharsku na 900 000 lidí. Oznámili také, že farmáři v úterý přijedou se svou technikou protestovat před budovou vlády v Sofii. Požadují také odstoupení Denkovova prozápadního kabinetu, který po svém červnovém nástupu schválil vojenskou pomoc Ruskem napadené Ukrajině.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down