Burda: Mohli bychom být závislí na dovozu mléka

Česká republika by se mohla stát v budoucnu závislá na dovozu mléka, pokud se nepodaří při jednáních o vstupu do Evropské unie prosadit v mlékárenské kapitole přidělení produkční kvóty 3,1 miliónu tun mléka. Na včerejším jednání zástupců velvyslanectví členských států EU v olomoucké mlékárně Olma to řekl Jiří Burdych z ministerstva zemědělství. Hlavním argumentem pro uvedenou kvótu podle něj rostoucí domácí spotřeba mléka.

Burdych dodal, že přidělení kvóty je důležité i kvůli udržování
trvale zatravněných ploch chovem dojných krav a pokračování exportu mléka a mléčných výrobků zejména do třetích zemí. „Pokud požadovanou kvótu dostaneme, tak se výroba mléka v EU zvýší maximálně o tři procenta. I s touto produkcí bude ČR v rámci EU outsiderem ve výrobě mléka, přestože naše kvalita výroby a zpracování mléka je na úrovní mlékárensky vyspělých západoevropských států,“ řekl Burdych.
Generální ředitel Olmy Jiří Gavenda ČTK řekl, že setkání
zástupců velvyslanectví členských států EU bylo zorganizováno i proto, aby na vlastní oči viděli, že v ČR fungují moderní mlékárny, které jsou po technologické stránce plně srovnatelné se západoevropskými zpracovatelskými podniky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *