Byl vyhodnocen čtvrtý ročník literární soutěže o zemědělství pro žáky

Do čtvrtého ročníku literární soutěže na zemědělská témata pro žáky základních a středních škol pod názvem Píšeš? Publikuj, kterou pořádá Česká akademie zemědělských věd (ČAZV), bylo přihlášeno 56 literárních prací. Z nich bylo vyhodnoceno 20 nejlepších, které byly publikovány ve speciálním časopise. Nejlepší účastníci pak byli slavnostně oceněni v Domu zemědělské osvěty v Praze.

Nejdůležitější částí programu slavnostního vyhlášení bylo předání diplomů a odměn. Pro všech 20 vybraných autorů, jejichž články jsou publikovány v časopise, byl připraven diplom, časopisy a věcné odměny. Hodnotící komise soutěže zároveň vybrala v každé ze dvou kategorií soutěže tři nejlepší práce. Vítězové v každé kategorii byli slavnostně vyhlášeni, a navíc odměněni skleněnou medailí ČAZV. V kategorii žáků základních škol obsadila první místo Lucie Večerková, druhé Justýna Koublová a třetí Oliver Černý. V kategorii žáků středních škol si pomyslné zlato odnesla Anděla Prucková, stříbro Tobiáš Rajt a bronz Michal Kupský. Koordinátorka soutěže Vendula Prjachová připomněla, že soutěž nabízela dvě kategorie, a to kategorii žáků základních škol, kteří psali příspěvky na téma „Jak se starat o pole a přírodu, aby nám dlouho vydržela“ a kategorii žáků středních škol, kteří posílali své příspěvky na téma „Zemědělství a příroda naší budoucnosti“.  Ředitelka ČAZV Hana Urbancová uvedla, že některé z příspěvků jsou psány humornou formou či mají formu básničky, jiné úvahou, v některých je precizně vystižena hloubka myšlenky, jak je nutné zemědělství uchovat, rozvíjet a zdůrazňovat jeho potřebu. Podle předsedkyně Výboru pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva hl. města Prahy Mariany Čapkové letos vystupují do popředí dvě velká témata, která překračují svůj původní zemědělský a ekologický aspekt. Jsou to „péče“ a „budoucnost“. „Ačkoliv témata byla formulována s důrazem na zemědělskou krajinu, je vidět, že děti a mladí lidé přemýšlejí o naší zemi celistvě. Chápou, že mezi zemědělskou krajinou a volnou přírodou je pouze tenká hranice, pokud je vůbec nějaká,“ podotkla.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down