23.09.2002 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bylinné preparáty jsou až na výjimku bez těžkých kovů

Česká zemědělská a potravinářská inspekce zopakovala kontrolu bylinných přípravků, používaných jako doplňky stravy, aby se ujistila, že nejsou kontaminovány těžkými kovy.

Inspektoři odebrali 24 vzorků různých preparátů domácí i zahraniční provenience, které byly laboratorně analyzovány na obsah arzénu, kadmia, rtuti, mědi a olova. Současně inspektoři hodnotili, zda jsou výrobky správně označeny a mají tzv.HEM, tedy platný Souhlas Ministerstva zdravotnictví ČR s uváděním příslušného preparátu do oběhu. Protože tyto přípravky patří mezi potraviny pro zvláštní výživu, není možné je vyrábět a distribuovat bez tohoto souhlasu.
Výsledky kontroly však dopadly povzbudivě: pouze v jediném případě bylo prokázáno překročení platného limitu pro rtuť (Dao Chi Wan-čínská bylinná směs, zjištěný obsah rtuti byl 2,47 mg/kg, zatímco limit povoluje 0,5 mg/kg) a distribuce tohoto výrobku byla okamžitě zakázána. Ostatní kontrolované vzorky vyhověly všem stanoveným limitům pro těžké kovy.
V šesti případech inspektoři zjistili některé nedostatky v označování, např. chybělo označení v českém jazyce nebo nebyly uvedeny povinné údaje stanovené Ministerstvem zdravotnictví. Inspekce v těchto případech nařídila odstranění nedostatků.
Obavy z možné kontaminace těžkými kovy se tak nepotvrdily. Protože obliba různých podpůrných preparátů, stejně jako jejich spotřeba roste a zdravotní důsledky jejich případné kontaminace by mohly být závažné, bude ČZPI kontrolám doplňků stravy věnovat i nadále průběžnou pozornost.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down