27.03.2009 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Část chovatelů slepic může skončit

Kvůli evropské směrnici, která má od roku 2012 zakázat chov slepic v neupravených klecích, může skončit až třetina tuzemských chovatelů nosnic. Někteří z nich totiž budou mít problém zajistit peníze na nákladnou modernizaci klecových chovů. Uvedla to předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Dagmar Tůmová s tím, že pokles produkce je očekáván také v celé EU.

V České republice je nyní zhruba 30 firem zabývajících se velkochovem nosnic. Čeští producenti vajec budou muset v příštích letech podle odhadu Agrární komory ČR investovat nejméně dvě miliardy korun, aby splnili podmínky směrnice EU. Ne všichni chovatelé na to ale podle Tůmové budou mít, protože například loni se potýkali s poklesem cen vajec a rostoucími cenami krmných směsí. Finanční situace tuzemských chovatelů proto není dobrá, přičemž na mnohamilionové investice do úpravy chovů slepic potřebují získat úvěry.  Českým chovatelům nosnic nicméně podle ní výrazně pomůže, že mohou z Programu rozvoje venkova dostat na modernizaci chovů dotaci až 40 procent nákladů. Tůmová míní, že v letošním roce by se i díky tomu měla v oblasti velkochovů slepic nastartovat investiční aktivita. "Chovatelé si uvědomují, že už je skutečně nejvyšší čas zareagovat. A že pokud chtějí na trhu zůstat, tak to udělat musejí, protože EU je k připomínkám hluchá a tvrdí, že to musí být," podotkla Tůmová.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down