13.06.2006 | 04:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Část firem je proti záměru Lesů ČR vypsat v srpnu nové tendry

Záměr státního podniku Lesy České republiky vypsat v srpnu výběrová řízení na práce na všech svých lesních pozemcích má mezi lesnickými firmami příznivce i odpůrce. Brzké nové tendry se příliš nezamlouvají Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství při Agrární komoře (SPLH). Pro jeho členy ale i některé další firmy by to znamenalo předčasné ukončení zakázek, které získaly v loňském roce. Pozitivně se naopak k záměru státního podniku staví Česká asociace podnikatelů v lesním hospodářství (ČAPLH). Vyplývá to z vyjádření obou organizací.

Lesy ČR, které spravují asi polovinu lesů v zemi, loni během dvou kol tendrů nově přidělily práce asi na 55 procent ploch. Část lesnických firem výběrová řízení, která se neřídila zákonem o zadávání veřejných zakázek, kritizovala pro neprůhlednost. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nakonec letos v dubnu definitivně rozhodl, že se mají tendry zákonem řídit.
Nový generální ředitel Lesů ČR František Koníček v minulém týdnu uvedl, že podnik chce nové tendry podle zákona vypsat na všech pozemcích v srpnu s tím, že úspěšné firmy by mohly začít v lesích pracovat od července nebo října 2007.
"Pro podnikatele sdružené v SPLH je informace o vypsání nových tendrů v srpnu zcela nová a překvapující. V podstatě jde o porušení dřívějších dohod s Lesy ČR a ministrem zemědělství," řekl Roman Bajčan, který sdružení mediálně zastupuje. Podle něj zástupci SPLH dostali již dříve příslib, že změny nebudou překotné a nové tendry budou vypsány nejdřív v příštím roce. Firmy, které vyhrály loňské tendry, by si tak zakázku podržely asi dva roky.
Vedení LČR si je podle Koníčkova vyjádření vědomo, že podmínkou k vypsání nových tendrů v hodnotě miliard korun je dohoda podniku o ukončení smluv s firmami, které získaly zakázky na práce v lesích ve dvou kolech loňských tendrů. "Se smluvními partnery vedeme v tomto smyslu jednání a pevně věřím, že se dohodneme," řekl minulý čtvrtek.
Česká asociace podnikatelů v lesním hospodářství podle ředitele Jiřího Kořínka vypsání nových tendrů v letošním srpnu v zásadě vítá. "Doufáme, že výběrová řízení budou připravena v souladu se zákonem tak, aby již nedocházelo k situacím jako v minulých kolech," uvedl. Pozitivně se k novým tendrům staví i společnost CE WOOD, která patřila k předním kritikům minulých dvou kol.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 40MB (8% of 500MB)