18.10.2006 | 05:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Částka určená jako finanční náhrada za ztráty kvůli ptačí chřipce prý stačí

Žádost o dotaci kvůli ztrátám vzniklým z dopadů ptačí chřipky na trh využilo 97 drůbežářů, kteří ji podali u Státního zemědělského intervenčního fondu. Na jejich pomoc je určeno ze zdrojů Evropské unie i národních 247 milionů korun. Tyto finance by měly pokrýt všechny podané žádosti, tvrdí Vilém Frček z tiskového oddělení SZIF. Upozornil, že musí být vyčerpány do konce roku.

Podpora může být využita například na vyrovnání části ztrát, které žadateli vznikly likvidací a zpracováním násadových vajec, likvidací mláďat, předčasnou porážkou některých reprodukčních hejn nebo prodloužením dočasného pozastavení produkce na déle než tři týdny.
Jak řekla předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Dagmar Tůmová, je zatím předčasné hodnotit, nakolik bude pomoc drůbežářům účinná. Vztahuje se na produkční řetězec od chovatelů rodičovských hejn přes líhně po výkrmce. Upozornila, že se na ni nesáhnou zpracovatelé, kteří měli velké problémy. Evropská komise rozhodla, že pomoc bude zaměřena na odškodnění producentů, kteří snížili tlak na trh tím, že omezili výrobu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down