19.11.2001 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

CEFTA se zužuje

Vláda schválila minulý týden návrh na další liberalizaci agrárního obchodu mezi ČR, Slovenskem a Maďarskem tím, že se vyslovila pro sjednání příslušného dodatkového protokolu ke Středoevropské dohodě o volném obchodu (CEFTA). Informoval o tom tiskový mluvčí MZe Pavel Kovář.

Protokol, který upravuje pravidla původu zboží a přináší některé změny technického charakteru, je reakcí na názorový rozpor jednotlivých členských zemí CEFTA v otázce uvolňování obchodu s agrárními produkty. Odlišnost názorů se projevila již na říjnovém zasedání Společného výboru CEFTA pro zemědělství v Budapešti, kdy se vytvořily dvě skupiny zemí. Zatímco Maďarsko, ČR a Slovensko prosazují prohlubování liberalizace obchodu agrárními produkty, ostatní státy v čele s Polskem připouštějí i možnost návratu k některým ochranným opatřením. Tato stanoviska přetrvala i na setkání ministrů zemědělství zemí CEFTA minulý týden v Bukurešti. Všechny strany se nicméně shodly na tom, že pokud budou mít jakékoli země CEFTA zájem na liberalizaci současných zemědělských koncesí, mohou tak učinit na základě bilaterálních jednání. Kovář k tomu uvedl, že ČR má například zájem na uvolnění obchodu se škrobem, sladem, řepkovým olejem, margaríny či mléčnými výrobky.
CEFTA vznikla v roce 1994, kdy ministři průmyslu a obchodu Maďarska, Polska, Slovenska a České republiky podepsali její závěrečnou deklaraci. K původním čtyřem signatářským zemím se přidalo Slovinsko, Rumunsko a Bulharsko.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down