30.09.2008 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čeká nás asi health check

Za oříšek, který bude muset Česká republika rozlousknout v rámci svého předsednictví Evropské unie, považuje ministr zemědělství Petr Gandalovič zřejmě dokončení zdravotní kontroly společně zemědělské politiky - health check. Našemu týdeníku to ministr řekl na semináři, pořádaném v rámci festivalu pořadů o gastronomii Znojemský hrozen.

Podle Gandaloviče se ani v druhé polovině září mezi členskými zeměmi unie nerýsuje v této otázce shoda. „Moc bych si nevsadil na to, že to Francouzi stihnou dokončit,“ míní ministr s tím, že možné to nebude jasné až do prosince. Při formulaci priorit resortu vychází ministerstvo zemědělství z oficiálního hesla předsednictví ČR Evropa bez bariér. „Vnímám jej především jako snahu o odstranění nerovnosti starých a nových členských států, rušení nesmyslných aspektů přebujelé evropské byrokracie, ale také jako odbourávání bariér mezi Evropskou unií a občanem, který se přirozeně ve složité změti nařízení a směrnic ztrácí,“ řekl ministr s tím, že mezi priority patří zahájení debaty o budoucí podobě společné zemědělské politiky, rozvoj venkovských oblastí a vymezení tzv. méně příznivých oblastí LFA. „Stěžejním tématem bude v kontextu vysokých cen potravin ve světě také debata o kvalitě zemědělských produktů a potravin, kterou chce ČR iniciovat. Dalšími tématy by se mohly stát veterinární a fytosanitární problematika.
Součástí příprav na předsednictví je důkladné plánování kalendáře akcí, které se v rámci resortu uskuteční. Nejvýznamnější z nich bude neformální zasedání Rady ministrů pro zemědělství a rybolov, které se uskuteční 31. května až 2. června 2009 v Brně. Taková akce nabízí velkou příležitost pro zviditelnění celého regionu, v tomto případě Jihomoravského kraje. V rámci každého předsednictví je také obvyklé uspořádat konferenci na nejvyšší politické úrovni, tedy za účasti ministra a komisaře zodpovědného v Evropské komisi za příslušnou oblast. Tato konference je plánována na 7. až 8. května 2009 a jako její téma byla zvolena vysoce aktuální politika kvality zemědělských produktů a potravin, informoval ministr. Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Veleby bude ale pro úspěch českého předsednictví nejdůležitější srovnat si nejprve noty uvnitř republiky. „Podle mého názoru mluvíme naprosto disharmonicky a není to jenom v zemědělství. Je to celková úroveň české politiky. Pokud se tady uvnitř nedomluvíme, předsednictví skončí úplným fiaskem,“ konstatoval Veleba. Prezident Potravinářské komory ČR Miroslav Toman podotkl, že v rámci předsednictví bychom měli nejen na vládní, ale i na podnikatelské úrovni prokázala, že je plnohodnotným členem EU. Druhá věc je, aby ČR zvládla svoji agendu. „A bylo by výborné, aby se heslo Evropa bez bariér bylo výborné, kdyby se prosadilo i v oblasti potravinářství,“ uvedl.Stínový ministr zemědělství Michal Hašek připomněl, že by měla být řešena problematika obchodních řetězců, která pálí celou Evropskou unii. Navrhuje se už asi sedmý pokus rámec regulace významné tržní síly.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down