Čeká se další pokles ploch zeleniny

Sektory, které nejvíce řeší problémy s realizací svých produktů na trhu za odpovídající ceny, mají jednu společnou charakteristiku, a to vysoký podíl přidané hodnoty. V zemědělství dlouhodobě nejlépe vycházejí komodity s nízkou přidanou hodnotou. Uvedl to předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Petr Hanka na Zelinářských dnech, které se konají 30. až 31. ledna v Ústupkách u Seče. Podle něj se i z těchto důvodů očekává další pokles ploch zeleniny. 

Hanka připomněl, že přestože soběstačnost ČR v zelenině se pohybuje na 30 procentech, její spotřeba stoupla. Vloni přesáhla celková spotřeba zeleniny v ČR milion tun. Podle něj ale zvyšující se náklady na produkci se vloni podařilo do cen promítnout jen omezeně. „Zelenina ale není tím, co by nám rozhodilo rodinný rozpočet,“ podotkl. Plochy zeleniny vloni poklesly o pět procent a letos se čeká stejný pokles. „První snížení bylo způsobeno dopady pandemie covidu-19 a dalších pět procent jde za ukrajinskou krizí,“ poznamenal. K odbytu produkce  řekl, že pěstitelé prodávají 80 procent zeleniny přes obchodní řetězce. "Ty jsou těmi, kdo rozhoduje, kolik peněz dostanou za svoji produkci. Nejsou to zemědělci, kdo mají vliv na cenu, je to obchodní řetězec, který má takovou sílu, aby diktoval svoje podmínky,“ konstatoval  Hanka s tím, že řetězce tlačí na nízkou cenu. Určitou pomocí by mohl podle něj být přijatý zákon o významné tržní síle, který začal platit počátkem letošního ledna.  „Snažili jsem se do něj zapracovat zákaz prodeje rychloobrátkového zboží za cenu nižší, než je nákupní cena a přiměřená marže. Tento požadavek se nepodařilo prosadit. Pokud je tento prodej plánovaný, likviduje nám cenovou hladinu Ale bez řetězců tu zeleninu neumíme prodat. Proto je důležité, aby to byl jen zákaz plánovaného prodeje,“ konstatoval Hanka. To potvrdil i ministr zemědělství Zdeněk Nekula. „Neříkám, že to bude všelék, ale velice významným způsobem umožní Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), aby se zabýval celou vertikálou od zemědělců přes potravináře až po obchod, protože jestliže se předtím dozor týkal nějakých 12 největších subjektů, dohled ÚOHSu bude nyní podstatně širší,“ konstatoval. Podle něj to alespoň částečně umožní napravit situaci. Ministr připomněl rovněž v poslední době rezonující otázku strmého zvyšování cen cukru. Kdy se v dopise zeptal Svazu obchodu a cestovního ruchu, proč tomu tak je, dočkal se ostré reakce od jeho představitelů.  

V rámci Zelinářských dnů se uskutečnil i křest knížky Integrovaná produkce zeleniny, kterou zpracoval tým 27 autorů v čele s Františkem Kocourkem a vydalo ji vydavatelství Profi Press.*

Křest knížky Integrovaná produkce zeleniny

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down