Tento rok bude mnohem náročnější než předchozí období. Ceny zemědělských komodit výrazně klesly a na druhou stranu se zase zvýšily ceny vstupů. Vlastní zdroje zemědělství nestačí a úvěry v současné době nejsou příliš dostupné. Uvedl to ve Žďáru nad Sázavou na celostátní konferenci Zemědělského svazu ČR jeho předseda Miroslav Jirovský, který byl znovu zvolen do čela této organizace.
Podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče se do zemědělství zřejmě promítá i ekonomická krize. „Pokud se sníží dostupnost úvěrů pro české zemědělce, uvažujeme o tom, zda opět nenastartovat garance Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu,“ podotkl Gandalovič. Stát musí být také připraven spustit intervenční systém u některých komodit.
Prezident Agrární komory ČR Jan Veleba poznamenal, že oblast obilovin se bude řešit jen obtížně, protože jejich přebytek v České republice dosahuje úrovně téměř tři miliony tun. Velkou úrodu přitom zaznamenala i celá EU. „Snižuje se také cena řepky a cena mléka směřuje ke svému zhroucení,“ upozornil Veleba s tím, že jsme se navrátili do časů přebytků. Začíná stádium omezení investic a významná část hospodařících subjektů bude mít finanční problémy, doplnil.
Jirovský poznamenal, že fondy Evropské unie přispěly sice k modernizaci zemědělských provozů, ale nebyly vytvořeny zdroje, aby byla snížena nadměrná zadluženost podniků zemědělské prvovýroby ani odpovídající úroveň mezd. „To, že zhruba 90 procent plateb je odpojeno od produkce se promítá do poklesu výroby v určitých regionech a existuje zřejmé nebezpečí, že bude docházet ke snížení produkce v klíčových agrárních sektorech, a to nejen u nás,“ konstatoval s tím, že tuto produkci následně obnovit je velice obtížné. Proto je podle Jirovského velmi důležité, aby změny společné zemědělské politiky při health check byly především zaměřeny na vytvoření stabilního a transparentního rámce pro rozvoj produkčního potenciálu zemědělství EU prostřednictvím opatření ke zvyšování produktivity a konkurenceschopnosti. Podle něj stále přetrvává nerovnoprávné postavení mezi starými a novými členskými zeměmi. Proto mezi jeho priority patří zasadit se o zrovnoprávnění podmínek mezi různými formami podnikání a odstranění znevýhodnění velkých podniků.. Co se týká zavádění cross-compliance požaduje Zemědělský svaz ČR oddělit administraci kontrol od vyplácení plateb.
Gandalovič připomněl, že česká agrární diplomacie dosáhla letos na evropské půdě celé řady významných úspěchů. Za jeden z nejvýznamnějších považuje upravený návrh Evropské komise na seškrtání dotací stanovený na bázi velikosti farem. Komise definitivně opustila koncept degresivních plateb a nahradila ho progresivní modulací, tedy přesunem části přímých podpor určených největším farmám ve prospěch programu rozvoje venkova. Jirkovský doplnil, že svaz považuje tlak na oslabení prvního pilíře a přesun prostředků do druhého pilíře za chybný. „Podporujeme přímé platby i po roce 2013,“ dodal.