25.06.2009 | 04:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čeká se nižší úroda

Letošní úroda bude zřejmě mírně nižší než v minulém roce, kdy se podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) v České republice sklidilo přibližně 8,4 milionu tun obilovin. Na zásobách zatím zbývá ještě zhruba 1,4 až 1,5 milionu tun. Uvedl to viceprezident Agrární komory ČR Jindřich Šnejdrla minulý týden po jednání komoditní rady pro obiloviny a olejniny.

Podle odhadů se nižší úroda očekává v celém světě. Pro západní Evropu předpokládá pokles o pět procent, u střední Evropy včetně České republiky kolem deseti procent a v případě Ruska a Ukrajiny až 20 procent. „U obilovin jsou důležité dva faktory. Rovnoměrné rozdělení srážek v období vegetace a příchod teplého počasí až v době zrání. Obojí letos nebylo splněno,“ vysvětlil již dříve prezident Agrární komory ČR Jan Veleba. Například na jihu Moravy přišly v dubnu vysoké teploty, ale jen s minimem srážek, porosty jsou proto seschlé a prořídlé. Nižší úrodu pro letošní rok předvídá i předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský. Kromě počasí na to podle něj má vliv i hospodářská krize, v jejímž důsledku zemědělci více šetří, méně hnojí a používají menší množství pesticidů.
Šnejdrla potvrdil, že zanedlouho již vyjedou první kombajny, a to na Břeclavsku a Znojemsku. Podle místopředsedy břeclavské agrární komory Antonína Osičky zdejší zemědělci letos kvůli suchu očekávají zhruba o desetinu menší úrodu. Nižší očekávaná úroda v souvislost se zásobami, které se podle Šnejdrly budou blížit stavu minulého roku, může být signálem k oživení cen. „O cenách jsme ale nemluvili, protože ty ještě není možné předvídat,“ upozornil Šnejdrla s tím, že letošní situace může však vést k příznivější cenotvorbě u potravinářského obilí, než byly po loňských žních. Zdůraznil, že mnohem horší je situace u krmného obilí, do níž se promítá zejména výrazný pokles stavů prasat. Sklizeň řepky v letošním roce by měla dosáhnout úrovně minulého roku. Tehdy se sklidilo zhruba milion tun této plodiny. Řepka z letošní úrody je podle Šnejdrly zhruba z třetiny termínovaně prodaná a s prodejem zbývající části by neměl být problém. Cena se pohybuje kolem osmi tisíc korun za tunu.
Kvůli obavám z horší sklizně začaly podle generálního sekretáře Plodinové burzy v Brně Karla Zezuly pokračuje mírný nárůst cen u všech obchodovaných komodit. Ceny vlivem krize a kolísání kurzu koruny od počátku roku klesaly, ale od poslední burzovní seance začaly růst. Nejvíce podražily kukuřice a pšenice krmná. Největší procentuální nárůst cen zaznamenali makléři u kukuřice. „Za poslední dva týdny podražila v průměru o sto korun za tunu,“ řekl Zezula. V paritě FCA, kdy dopravu hradí kupující, se cena kukuřice zvýšila o 3,48 procenta na 2939 korun. V paritě DDP, kdy dopravu platí prodávající, pak o 3,57 procenta na 3042 korun. Loni klesly ceny komodit v důsledku velmi dobré sklizně obilovin o desítky procent. O rok dříve se naopak kvůli špatné úrodě dostaly na téměř dvojnásobek. Například tuna kukuřice stála na konci loňského roku 2292 korun, zatímco o rok dříve se obchodovala za 5208 korun, což je o 66 procent více.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down