Čeká se oživení cen

Pěstitelé v současnosti prodávají brambory za ceny na úrovni výrobních nákladů nebo i mírně pod nimi. Při prodeji ve velkém dostávají za kilogram brambor mezi čtyřmi až pěti korunami. Lze předpokládat, že jakmile se začne obchodovat s uskladněnou produkcí, farmářské ceny se oživí. Uvedl to předseda Českého bramborářského svazu (ČBS) Josef Králíček na odborném semináři, který se konal v rámci letošního 32. ročníku Bramborářských dnů v Havlíčkově Brodě. Zdůraznil, že nynější stav poškozuje pěstitele a je dlouhodobě neudržitelný.

Podle Králíčka cena brambor se musí oživit a signály už tady jsou. Na západě v těch bramborářských zemích už k tomu došlo,“ podotkl předseda svazu. Výdaje pěstitelů se totiž zvyšují. „Zatímco u jiných komodit došlo k většímu či menšímu navýšení farmářských cen, u konzumních brambor byla reakce minimální,“ konstatoval. Zatímco při prodeji ve velkém zemědělci dostávají za kilogram brambor zhruba pět korun, takzvaně ze dvora mohou lidé koupit kilogram za deset až 12 korun. Podle Králíčka pěstitele poškozují slevové akce obchodních řetězců. Na druhou stranu podle něj začínají mít obchodníci větší zájem prodávat domácí produkci. „Brambory jsou tradiční česká komodita a jde nám o to, abychom ten stávající stav, kdy jsme soběstační z nějakých 75 až 80 procent, zvýšili,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula. Podle něj ministerstvo bude snažit motivovat obchodní řetězce k prodeji českých brambor, a to i ve spolupráci se Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR. Pěstitele ministr vyzval, aby se sdružovali do organizací producentů, což jim zajistí lepší vyjednávací pozici s obchody. „Řetězce chtějí mít většího partnera, který dokáže zajistit stabilní celoroční přísun brambor,“ řekl. Milan Čížek z oddělení ekonomického poradenství Výzkumného ústavu bramborářského informoval, že velcí pěstitelé brambor v Evropě, jako je Belgie, Francie, Německo a Nizozemsko, očekávají letos kvůli horkému a suchému létu nižší úrodu. Podle Čížka letošní rok bude evidován jako obtížný a nákladný. Výnosy na hektar jsou nízké, ale náklady na energie a zavlažování velmi vysoké, sdělil.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down