14.07.2011 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čeká se více medu od jihočeských včelařů

Produkce medu na jihu Čech by letos mohla být vyšší než v minulých letech. Uvedl to předseda českobudějovického výboru Českého svazu včelařů Josef Zimen. Na rozdíl třeba od loňska totiž podle něj přeje včelařům počasí.

"Když bylo před rokem v červnu hezky, včely nektar přinesly, ale samy ho pak spotřebovaly, když nemohly za deštivého a chladného počasí vyletět ven. Letos však příliš studených a deštivých dnů zatím nebylo," uvedl Zimen. Proto měli jihočeští včelaři hned od počátku sezony velké množství medu. Velkoodběratelé od nich vykupovali kilogram za 35 až 40 korun oproti loňskému rozmezí 65 až 70 korun. V obchodních řetězcích přitom zůstávají stejné ceny jako loni - do 130 korun za kilogram za světlý med, 150 korun za tmavý. "Radím včelařům, aby med najednou neprodávali, nějakou dobu ho podrželi a tím by se zvedla cena, za kterou si ho od nich velkoodběratelé vykupují," řekl Zimen. Vysokou produkci negativně neovlivní ani takzvaný melicitózní med, s nímž mají včelaři v některých oblastech regionu problémy. Takový ztvrdlý med těžko dostávají z plástů. "Nikdo nám zatím nesdělil, co melicitózu způsobuje. Pravděpodobně jsou ale příčinou mšice, které bývají na modřínech," řekl Zimen. Med z těchto stromů potom v rámečkách s plásty rychle ztvrdne a včelaři jej nemohou dostat ven. Podle Zimena by měli tyto rámečky namočit do vody a vrátit včelám melicitózní med jako potravu.
Členové svazu v Jižních Čechách mají podle odhadu 54 tisíc až 56 tisíc včelstev. Jedno podle Zimena v průměru vyprodukuje 15 až 20 kilogramů medu za rok.
Čeští včelaři loni na podzim zazimovali přibližně 528 tisíc včelstev, o 31 tisíc více než o rok dříve. Počet včelstev tak již mírně překročil úroveň před epidemií nemoci varroáza, která zdecimovala domácí chovy včel v roce 2008. Lze prý očekávat, že včelstev bude i letos přibývat. V minulosti tuzemští včelaři chovali až 800 tisíc včelstev.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down