Podle předpokladů by letos pěstitelé cukrové řepy mohli mít dobrý rok. Její výnosy a kvalita je v letošní kampani ve srovnání s loňskem mimořádná. Minulý rok s sebou nesl totiž celou řadu problémů, jako je nepříznivé počasí, nízká cukernatost i výnosy. I z hlediska dlouhodobého srovnání bude pravděpodobně letošní úroda cukrovky rekordní. Pro náš týdeník to uvedl vedoucí komunikace společnosti Tereos TTD Dobrovice, která je významným zpracovatelem této plodiny, Jakub Hradiský.
Podle Hradiského společnost očekává, že zpracuje přes 2,4 milionu tun cukrové řepy z celkové plochy přes 34 tisíc hektarů, přičemž cukrovar v Dobrovici zpracuje zhruba dvě třetiny a jednu třetinu potom cukrovar v Českém Meziříčí. Výnos bude zřejmě rekordní v historii - v průměru přes 70 tun z hektaru, podle posledních upřesněných odhadů až přes 75 tun cukrové řepy z hektaru. Cukernatost se pohybuje v podobné úrovni jako v předešlých letech, to znamená okolo 18 procent. „Pro výrobu cukru zpracujeme 1,6 milionu tun cukrovky, pro výrobu lihu potom 800 tisíc tun, z toho 600 tisíc využijeme pro výrobu bezvodého lihu a zbytek pro výrobu technického a jemného lihu (alkoholu),“ řekl. Připomněl, že cukrovary mají přidělenou určitou výrobní kvótu, v případě dobrovického cukrovaru to je 209 tisíc tun, kterou naplní a ještě překonají. Nadkvótový cukr ovšem může na trh povolit pouze Evropská komise, která zatím nevydala žádné rozhodnutí. Dá se tedy říci, že cukru je momentálně stále nedostatek, a to i přesto, že jeho výroba byla dostatečná.
Co se týká zájmu zemědělců o pěstování cukrové řepy, ten se odvíjí od cen této plodiny. „Momentálně lze říci, že pěstitelé o cukrovou řepu zájem mají. Řepu nám dodává 420 pěstitelů z více než 34 tisíc hektarů,“ sdělil s tím, že se pěstuje především v Polabské nížině a v okolí Českého Meziříčí. Průměrná dopravní vzdálenost řepy do cukrovarů je méně než 50 kilometrů .
Český statistický úřad odhaduje sklizeň cukrovky na úrovni 3,471 milionu tun. V porovnání s loňskem to je o 406 tisíc tun (o 13,2 procenta) více. Důvodem je jak rozšíření osevní plochy o dva tisíce hektarů ( 3,4 procenta), tak především další očekávaný historicky nejvyšší hektarový výnos 59,51 tuny. Například zemědělci z Královéhradeckého kraje, kde se vypěstuje zhruba pětina cukrovky z celé ČR, by měli sklidit o 13 procent této plodiny více než vloni, a to 656 820 tun. Na očekávané vyšší sklizni cukrovky se podílí zejména nárůst průměrného výnosu o deset procent na 59,84 tuny z hektaru. Druhým faktorem je zvýšení osevních ploch s cukrovkou o tři procenta.