28.05.2007 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čekají na vyjádření komise

Zemědělský výbor Poslanecké sněmovny ČR přerušil projednávání novely zákona o vinohradnictví a vinařství, která má umožnit odpuštění půjček vinařům. Musí totiž vyčkat na vyjádření Evropské komise. Uvedl to poslanec Zdeněk Mach.

Ministerstvo zemědělství se totiž obrací na Evropskou komisi s dotazem na tzv. právní jistotu, zda v tomto případě nejde o nedovolenou státní podporu. Poslanec Pavel Kováčik se obává, zda procedura v Bruselu nebude trvat příliš dlouho, i několik let.
Podle náměstka ministra zemědělství Stanislava Kozáka je komise povinna sdělit české straně své stanovisko, případně si vyžádat doplňující informace do 60 dnů. „Osobně jsem přesvědčen, že to rozhodnutí Evropské komise můžeme znát do třech měsíců,“ řekl Kozák. Pokud by podle něj odpověď přišla dříve, tak by obsahovala zřejmě negativní postoj, doplnil. Po obdržení vyjádření evropské komise se výbor hodlá k projednávání návrhu vrátit.
Návrh novely, kterou předložila skupina poslanců ČSSD a KSČM, počítá s tím, že půjčky vinařům na výsadbu a obnovu vinic se změní na nevratné dotace. Také návratné příjmy Vinařského fondu od státu by se měly změnit na nevratné dotace. Návrh prošel prvním čtením. Nepodařilo se jej schválit do 30. dubna, kdy uplynulo tříleté přechodné období od vstupu do EU.
Vinaři rozšířili před vstupem do EU s podporou státu vinice o zhruba 7000 hektarů. Mohli přitom čerpat buď dotaci od státu, nebo podporu z Vinařského fondu. Ten jim mohl až do 50 procent poskytnout nenávratnou dotaci či bezúročnou půjčku. Fondu ale podle tehdejších podmínek musejí od roku 2009 začít polovinu sumy splácet. Stínový ministr zemědělství ČSSD Michal Hašek již dříve uvedl, že návrh má vyrovnat podmínky mezi vinaři, kteří čerpali půjčku, a těmi, kteří získali dotaci. „Již v době, kdy se schvalovala původní norma, věděli jsme o určité nerovnováze a chtěli jsme ji řešit. Proto jsme přišli s novelou,“ dodal poslanec Ladislav Skopal.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down