20.01.2009 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čekají nižší schodek agroobchodu

Zemědělský svaz ČR odhaduje za loňský rok nižší schodek zahraničního agrárního obchodu České republiky až na zhruba 20 miliard korun z více než 31 miliard v roce 2007. Vyplývá to z informací svazu.

Příčinou předpokládaného poklesu deficitu je meziroční zvýšení vývozu, dovoz by měl činit stejně jako předloni zhruba 130 miliard korun. Česká republika je od roku 1993, kdy bylo saldo zahraničního obchodu se zemědělskými produkty a potravinami naposledy kladné, čistým dovozcem.
"Na rok 2008 jsou poprvé od roku 1993 vyhlídky na zlepšení situace v agrárním zahraničním obchodě ČR. Jde ale o to, zda-li to bude setrvalý trend, či jen přechodná změna," uvedl svaz v materiálu.
Během loňských prvních tří čtvrtletí byl podle Českého statistického úřadu schodek zahraničního agrárního obchodu 16 miliard korun, dovezené zboží mělo hodnotu přes 94 miliard korun, exportované 78 miliard Kč. Údaj za loňské poslední čtvrtletí zatím není znám. Zatímco dovoz zemědělských produktů a potravin se od roku 1993 do roku 2007 zvýšil více než čtyřikrát, vývoz vzrostl zhruba třikrát.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down