24.09.2014 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čekají se vysoké výnosy

Ministr zemědělství Marian Jurečka se dnes v zemědělské společnosti Sloveč na Nymbursku zúčastnil Polního dne cukrové řepy. Podnik patří mezi největší pěstitele řepy cukrové řepy v ČR. Letošní sklizeň zatím vykazuje vyšší výnosy než v loňském roce. Podle prvních odhadů bude nadúroda cukrové řepy, a tím i nadvýroba cukru v celé Evropě.

Podle předběžných výsledků probíhající  sklizně řepy cukrové bude letošní úroda dobrá. Na Moravě vykazuje sice nižší cukernatost, ale vyšší výnosy. V Čechách je cukernatost zatím dobrá. „Kvůli omezující vývozní kvótě na cukr pro celou EU, kdy se smí vyvézt maximálně 1,35 milionů tun ročně, a přebytku cukrové řepy, klesá cena za výkup. V České republice letos očekáváme, že výroba cukru dosáhne až 600 tisíc tun, z nichž většinu kvůli kvótám nařízeným Světovou obchodní organizací nemůžeme vyvézt. Podobně jsou na tom i v ostatních zemích EU. Budoucí podpora cukrové řepy je právě kvůli letošní nadúrodě a k plánovanému zrušení systému kvót od roku 2017/2018 velmi aktuálním tématem nejenom v České republice, ale i v Evropské unii,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Společnost ZS Sloveč tedy patří mezi největší české pěstitele řepy cukrové, pěstuje ji na zhruba 350 hektarech. Sloveč pořádá tradiční polní den ve spolupráci s Řepařským institutem Semčice a se zpracovateli cukrovky.

Od roku 2006 zpracovává společnost Tereos TTD, která byla spolupořadatelem polního dne, řepu také na kvasný líh. Má jediný lihovar v ČR s technologií, která to umožňuje. Tímto způsobem zpracuje řepu z plochy přibližně 10 tisíc hektarů ročně. Z kvasného lihu se vyrábí líh potravinářský a nepotravinářský, například na palivo E85, tj. biopalivo do aut.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down