07.05.2007 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Celková produkce masa klesla

Přestože výroba hovězího a vepřového masa se meziročně mírně oživila, celková produkce masa za letošní první čtvrtletí klesla o 2,1 procenta na 153.065 tun v jatečné hmotnosti. Na tomto poklesu se podepsalo hlavně snížení výroby drůbežího masa, a to o 10,9 procenta. Z celkové produkce vepřové představovalo 55,1 procenta a hovězí včetně telecího 13,1 procenta. Zbytek připadl právě na drůbeží maso.Uvedl to Český statistický úřad.

Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Veleby je meziroční vzestup produkce vepřového masa dán ukončením činnosti některých chovatelů prasat kvůli nízkým výkupním cenám. „Producenti prasat zbavují. Zcela logicky tak stoupá výroba vepřového.,“ prohlásil Veleba. Podle něj se od třetího čtvrtletí začne výroba vepřového zřejmě výrazněji snižovat, protože nesporně dojde k útlumu chovu prasat. V produkci hovězího čísla ukazují, že se propad výroby zastavil a stavy zvířat se stabilizují. Jsou ale nízké, sdělil..
V souvislosti s posledním vývojem proto AK minulý týden ustanovila přípravný výbor, který by měl naplánovat akce směřující ke zvýšení podílu českého masa na pultech obchodních řetězců. Podle Veleby se na trhu přes veškeré proklamace nic nemění. Na pultech mnohých obchodních řetězců stále převažuje maso z dovozu. „Hodně nám k tomu nahrává Interspar, který setrvává na svých pozicích,“ vysvětlil. Zatím ale neví, kdy akce začnou. „Nebude to ale plácnutí do vody, přitlačíme na pilu a chceme se dožít výsledků,“ prohlásil Veleba.Pokles produkce drůbežího masa je zřejmě ještě důsledkem loňské krize, kterou způsobily dopady ptačí chřipky na trh.
Počty poraženého skotu včetně telat se zvýšily meziročně o 0,1 procenta. Průměrná jateční hmotnost skotu stoupla o jedno procento na 293,1 kilogramu. Výroba hovězího masa se meziročně zvýšila o 1,1 procenta. Počty poražených prasat rovněž meziročně vzrostly, a to o 1,6 procenta. Průměrná jateční hmotnost prasat stoupla o 1,4 procenta na 88,6 kg a výroba vepřového masa se meziročně zvýšila o 2,9 procenta.
Početní stavy hospodářských zvířat se s výjimkou prasat zvyšovaly. Podle statistiky se počty skotu zvýšily k 31. prosinci 2006 meziročně o 2,8 procenta na 1,4 milionu kusů. Počty drůbeže ke stejnému datu meziročně vzrostly o 2,2 procenta na 23,5 milionu kusů. Pouze stavy prasat meziročně klesly, a to o tři procenta na 2,8 milionu kusů.
Ceny zemědělských výrobců v živočišné výrobě se v prvním čtvrtletí většinou snížily. U jatečních býků klesly o 1,1 procenta, ceny jatečních jalovic se snížily o 1,5 procenta a jatečních telat o 0,1 procenta. Pouze ceny jatečních krav meziročně vzrostly o 1,7 procenta. Ceny producentů prasat se meziročně snížily o 8,8 procenta, u kuřat o 2,6 procenta.
Zahraniční obchod s masem vykázal v období od 1. prosince 2006 do 28. února 2007 pasivní obchodní bilanci. Naopak bilance zahraničního obchodu s živými zvířaty byla aktivní.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down