26.02.2018 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Celníci odhalili ve Zlínském kraji tři nelegální pálenice

Tři nelegální pálenice odhalili od začátku letošního roku celníci ve Zlínském kraji. Nejvíce, 740 litrů nezdaněných lihovin, zadrželi v únoru ve spoluprací s policií a hasiči v Želechovicích nad Dřevnicí na Zlínsku. Šlo o největší množství nelegálně vyrobeného lihu v podmínkách černé pálenice v regionu za poslední dobu, řekl mluvčí Celního úřadu pro Zlínský kraj Dušan Janiš.

Lihoviny podle něj měly podobu čiré bezbarvé tekutiny s lihovým aroma ovocného destilátu. Celníci zadrželi také destilační zařízení sloužící k jejich výrobě. "Majitel zadržených věcí se k nelegální výrobě lihu přiznal. Předpokládaný únik na spotřební dani byl vyčíslen na 67 830 korun," uvedl Janiš. Majiteli nyní kromě propadnutí věcí hrozí pokuta až deset milionů korun.

Další nelegální pálenice objevili letos krajští celníci v Ostrožské Lhotě na Uherskohradišťsku a v Ratiboři na Vsetínsku. "Na rozdíl od prvního případu se jednalo o nižší množství zajištěných nezdaněných lihovin," uvedl Janiš.

Výroba domácí pálenky má ve Zlínském kraji letitou tradici. Zejména na Valašsku a na Slovácku však někteří lidé nevyužívají legální pěstitelské pálenice, ale vyrábějí si destiláty na svých domácích zařízeních, která nejsou vždy bezpečná. V prosinci 2016 dokonce v Halenkově na Vsetínsku domácí pálenice vybuchla. Při explozi tehdy zahynuli muži ve věku 28 a 33 let.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down