Celníci prověřují dovoz veškerého medu do ČR

Celníci začali prošetřovat dovoz veškerého medu do České republiky, uvedla tisková mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková. Nedávno Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila, že med deklarovaný jako český, obsahuje antibiotika, která se v Evropské unii nepoužívají a jsou zakázaná.

V současnosti celní správa prošetřuje veškeré dovozy této komodity, potvrdila mluvčí s tím, že je to právě kvůli zjištěným antibiotikům v medu. Inspekce už zveřejnila 25 šarží medu od společnosti Včelpo, které obsahovaly látky, jejichž použití je pro léčení včel v Evropské unii zakázané. Antibiotika se do medu pravděpodobně dostala z příměsi zahraničního medu. SZPI upozornila však, že většina medů nesla označení, že jsou českým výrobkem.

O prvních dvou vzorcích informoval v polovině listopadu ministr zemědělství Marian Jurečka. Po prvních dvou pochybných vzorcích následovalo odhalení dalších devatenácti a nyní v úterý přibyly čtyři. Inspekce aktuálně v tržní síti odebrala 16 vzorků medu od zahraničních výrobců. Výsledky zná dosud u pěti a všechny vyhovovaly, doplnil mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Včelpo vlastní Český svaz včelařů (ČSV), který ministerstvo podporuje dotacemi. Svaz zjišťuje, jakým způsobem se do medu antibiotika dostala, respektive který dodavatel prodal firmě med označený za český. Zatím zakázal prodej všech výrobků od Včelpa. Firma si začne uchovávat kontrolní vzorky od každého dodavatele a bude více kontrolovat své prodávané výrobky.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down