Celníci zajistili dodávku 22 tun plesnivých kakaových bobů

Moravskoslezští celníci zajistili na svém celním oddělení v Paskově dodávku 22 tun kakaových bobů dovezených z Nikaraguy. Byly plesnivé a nevhodné pro zpracování v potravinářství. Dovozce, kterým je ostravská firma, je musí vyvézt mimo Evropskou unii, jinak budou zničeny. Uvedla to mluvčí moravskoslezského celního úřadu Pavla Zdobnická.

Kakaové boby nakoupila v zahraničí ostravská společnost, která z nich chtěla vyrobit kakaovou pastu používanou při výrobě dalších potravin. Celníci ale společně s kolegy ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce zjistili, že k tomuto účelu nejsou vhodné. Kakaové boby byly porostlé plísní viditelnou pouhým okem. Plíseň prostupovala i přes jutový obal. Jednalo se celkem o 478 pytlů surových kakaových bobů o hmotnosti 21 988 kilogramů," uvedla mluvčí. Celková hodnota nákladu se pohybuje kolem 1,1 milionu korun, dodala.
Kvůli plísni celníci zboží nevpustili do volného oběhu. Naopak bylo přemístěno pod přímý celní dohled. Dovozce vyzvali, aby doložil doklady prokazující možnost zpětného vývozu kakaových bobů mimo Evropskou unii. Pokud by dovozce doklad nedoložil, zboží se zlikviduje, sdělila Zdobnická.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down