Celodenní mrazy jsou pro plodiny lepší než výkyvy teplot

Mrazivé dny na jižní Moravě zemědělské plodiny, ovoce ani dobytek neohrozily. Podnik Pomona Těšetice ze Znojemska naopak několik dnů s celodenním mrazem vítá. Je to lepší než střídání vysokých teplot přes den a nízkých teplot v noci. Uvedl to ředitel podniku Ivo Pokorný. Průběh letošní zimy se podle něj nedá označit pro rostlinnou výrobu za nebezpečný.

"Ozimy nejsou ohroženy ani minimálními teplotami. Na většině území republiky je sněhová pokrývka, která rostliny ochrání. Výjimkou je pouze část Moravy, ale teploty, pokud mám vycházet z podmínek Znojemska, nebyly tak nízké, aby došlo k poškození. Aktuální průběh počasí je pro nás vhodnější než v letech, kdy téměř nemrzlo nebo se střídaly vysoké teploty přes den s nízkými nočními teplotami. Vláhové poměry jsou zatím taktéž dobré," uvedl Pokorný. Podnik na desítkách hektarů pěstuje také ovocné stromy. "V ovocných sadech a vinicích jsou stromy a keře révy vinné zatím v zimním spánku. Poškození dosud nepředpokládám. Daleko nebezpečnější jsou i zde situace, kdy dochází ke kolísání teplot," dodal Pokorný. Standardní opatření letos v zimě provedlo Agrodružstvo Miroslav ze Znojemska, které chová dobytek. "Před každou zimou zateplíme stáje a zaděláme plachty na kravínech. Máme rovněž nahřívané napáječky, voda nesmí být příliš studená nebo zamrznout. V porodnách přidáváme více slámy a častěji kydáme. Sledujeme také, kolik krmiva dobytek sní, a raději dáváme více než méně," řekl předseda družstva Radek Janeček. Společnost loni skončila s chovem prasat a zůstalo jí kolem 900 kusů českého strakatého skotu, který podle Janečka navíc není tak náchylný na zimní počasí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down