15.09.2000 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Celostátní výstava svátkem chovatelů a zážitkem pro Pražany

Třešničkou na dortu druhého ročníku veletrhu PragaAgro, který se v pražském areálu v Letňanech uskuteční už za měsíc, bude Celostátní výstava plemen skotu, prasat, ovcí a koz. Proč chovatelské svazy zakládají tradici celostátních přehlídek hospodářských zvířat právě v hlavním městě, vysvětluje Doc. Ing. Jiří Motyčka, ředitel Svazu chovatelů černostrakatého skotu ČR.

Pořádáním této akce v hlavním městě se vydáváte na neprošlapanou cestu. Co od výstavy očekáváte?

Obdobné výstavy nejsou v evropských metropolích ani velkých městech ve světě ničím mimořádným. Pražská aglomerace se svými satelity je obrovský spotřební trh s přibližně 1,5 miliony spotřebiteli. A chceme využít toho, že lidé se stále více zajímají o to, co vlastně konzumují.

V čem bude výstava v Praze jiná než známé národní chovatelské akce?

Naším cílem určitě není vytvořit konkurenci přehlídkám v Litomyšli, Přerově či jinde. Pražskou výstavu organizují čtyři rozhodující chovatelské svazy - Svaz chovatelů českého strakatého skotu, Svaz chovatelů černostrakatého skotu ČR, Svaz chovatelů prasat v Čechách a na Moravě a Svaz chovatelů ovcí a koz v ČR. Každý svaz bude mít početné zastoupení svých členů. Jen za náš svaz bude v Praze 25 až 30 vystavovatelů, kteří zde předvedou své nejlepší kusy. Představí je nejen odborné veřejnosti, ale půjde také o nevšední podívanou pro návštěvníky z naší metropole a okolí.

Čím přitáhnete Pražany?

Chceme jim ukázat hlavní plemena hospodářských zvířat, která se u nás chovají. Budou mít možnost poznat, jaký vývoj doznalo šlechtění, a přesvědčit se, že zvířata jsou krásná, jsou v pohodě, je o ně dobře pečováno. To je velmi významné pro důvěru lidí k potravinám, které konzumují. Když spotřebitelům přiblížíme, v jakých hyginických podmínkách se mléko získává, uchovává a zpracovává, bude to jistě nemalý přínos pro podporu spotřeby domácích výrobků.

Věříte, že si cestu do Letňan najde také odborná veřejnost?

Ano a určitě má pro to nemálo důvodů. Vycházíme z toho, že výstavnictví má u nás dobrou tradici. Tato přehlídka bude záležitostí nestranných chovatelských organizací, které zajistí výběr špičkových zvířat. Rádi bychom z celostátní výstavy hospodářských zvířat, která se bude současně s veletrhem PragaAgro konat jednou za dva roky, udělali skutečný chovatelský svátek.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down