Cena alkoholu není klíčovým kritériem

Převážná většina obyvatel patří mezi umírněné konzumenty alkoholu a pouze 10 až 22 % z nich příležitostně, například na večírcích a podobných akcích, vypije pět a více alkoholických nápojů. Pro 94 % Evropanů není cena klíčovým kritériem při rozhodování o nákupu alkoholu. Pro osm z deseti spotřebitelů rozhoduje o výběru nápoje chuť, druh a také nálada. Pro sedm z deseti osob je příležitost k pití alkoholického nápoje společenská událost mimo domov. Pouze 32 % Evropanů si myslí, že zvýšení ceny alkoholu může být efektivní cesta k tomu, jak zneužívání alkoholu omezit. Vyplynulo to z průzkumu veřejného mínění a spotřebitelského chování, který provedla agentura IPSOS pro Brewers of Europe, profesní organizaci hájící zájmy pivovarníků 27 zemí Evropské unie a některých dalších evropských zemí v Bruselu.

„Zjištěné závěry nejsou pro české pivovarníky překvapením, neboť dlouhodobě tvrdíme, a tyto názory také prosazujeme v evropských profesních i politických strukturách, že nikoli zdražování alkoholu nebo administrativní restrikce, ale výchova k rozumné konzumaci je cesta v boji proti alkoholismu,“ uvedl Jan Veselý, výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven. „Výzkumy potvrdily významnou roli výchovy v rodině i nezastupitelnou roli systematické osvěty, školou počínaje a vzdělávacími kampaněmi konče. To naše zkušenosti jen podtrhují, a proto se do podobných akcí po mnoho let zapojujeme,“ dodal Jan Veselý.
Zjištění také ukázala, že u skupiny osob ve věku 18 – 25 let, která konzumuje alkohol na večírcích a při obdobných příležitostech, by jeho zdražení například o 25 % vedlo spíše k přechodu na spotřebu levnějších nápojů než k jejímu omezení. Konzumenti, kteří pravidelně nebo jen příležitostně nadměrně konzumují alkohol a jejichž podíl se pohybuje mezi 6,2 – 6,6 % zkoumaného vzorku, by pravděpodobně nesnížili jeho spotřebu v důsledku zvýšení ceny.
V průzkumech také přes 90 % respondentů uvedlo, že nikoli alkoholické nápoje, ale zneužívání nebo jejich nadměrná konzumace je problémem. Stejné procento Evropanů vypovídalo, že místo zdražování alkoholických nápojů je třeba více osvěty a informovanosti ohledně efektů konzumace alkoholu a odpovídající zákonná opatření s následnými dopady na ty, kteří alkohol užívají více, než je zdrávo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *