Cena cukru klesla za rok o čtvrtinu, tržby cukrovaru se proto snížily

Společnosti Moravskoslezské cukrovary z Hrušovan nad Jevišovkou na Znojemsku, jejímž majoritním akcionářem je vídeňská společnost Agrana, loni klesly tržby o jedenáct procent na 3,29 miliardy korun a zisk dokonce o více než polovinu na 195 milionů. Je to důsledek výrazného poklesu světových cen cukru, protože loni společnost vyrobila cukru zhruba stejně jako v roce 2013. Hospodářský rok ve společnosti začíná 1. březnem a končil v únoru letošního roku.

Cena cukru za poslední rok klesla postupně zhruba o třetinu. Zatímco ve čtvrtek stálo 100 kilogramů 25,38 dolaru (627 korun), o rok dříve to bylo 37,59 dolaru (929 korun). Kvůli tomu společnost očekává pokles ziskovosti i v letošním roce, fungovat by však měla stejně. Na konci loňského hospodářského roku pro ni pracovalo téměř 400 lidí, o 20 více než o rok dříve. „Předpokládáme ještě další pokles cen vzhledem k přebytkům na trhu,“ uvedl ve zprávě předseda představenstva Stanislav Tobola.
Z české cukerné kvóty, jak ji stanovuje Evropská unie, má hrušovanský podnik přidělenou čtvrtinu. Kvóty měly skončit již letos stejně jako u mléka, ale aktuálně se předpokládá jejich konec až v roce 2017.
V Hrušovanech a také v odštěpném závodě v Opavě loni zpracovali 1,24 milionu tun cukrovky, což je nejvíce za poslední čtyři roky. Vyrobilo se přes 164 000 tun cukru, což odpovídá produkci v letech 2011 a 2013. Vyrobilo se také téměř 60 000 tun melasy, což je proti některým předchozím letům až dvojnásobek.
Prodat se podařilo 192 000 tun cukru. Na trh Evropské unie se jej prodalo mírně méně, výrazně naopak rostl prodej nekvótového cukru. Tržby v Česku tvořily loni zhruba 61 procent.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down