Cena cukru se po zrušení výrobních kvót dál propadá

Cena cukru rok po zrušení výrobních kvót stále klesá. V době zrušení kvót se pohybovala kolem 500 eur (asi 12 500 Kč) za tunu cukru, nyní je kolem 350 eur (8750 Kč) za tunu. Jak dlouho bude cukrová krize trvat, zatím není jasné, řekl výkonný ředitel Svazu pěstitelů cukrovky Čech Jan Křováček.

Oficiálně se nyní cena cukru pohybuje kolem 350 eur za tunu, reálná prodejní cena je ale okolo 300 eur za tunu, řekl Křováček. Kilogram cukru tak podle něj stojí zhruba 7,50 koruny.
Nízkou cenu cukru potvrzuje také mluvčí cukrovaru Tereos TTD Jakub Hradiský. Podle něj měla vliv na cenu cukru vedle zrušení kvót také světová nadvýroba. Cenu cukru podle Hradiského ovlivňuje, kolik je cukrovar schopný zaplatit za jedinou základní surovinu, a to cukrovou řepu. "Cena řepy ovlivňuje, kolik jí budou pěstitelé ochotní zasít a vypěstovat. A množství suroviny ovlivňuje naši výrobu. Takže v extrémním důsledku by cena mohla ovlivnit i objem naší výroby," řekl Hradiský. Do této chvíle podle něj ale objem výroby cenou cukru narušený není.
Hradiský se domnívá, že pokud bude cukr zlevňovat i nadále, nepřežije evropské cukrovarnictví jako celek. "Již nyní je cena pod výrobními náklady, všechny cukrovarnické společnosti tak začínají generovat ztrátu. Cena je dokonce tak nízká, že nevyhovuje ani třtinovému cukru, který se obecně vyrábí levněji než řepný," řekl.
Je tak možné, že některé méně konkurenceschopné společnosti v Evropě budou muset svou výrobu utlumovat. Na druhé straně se může českému cukrovarnictví podařit získat nové trhy v deficitních zemích, jako je Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a podobně," řekl Hradiský.
Svaz pěstitelů cukrovky Čech podle Křováčka očekává, že by cena cukru mohla na své dno narazit v polovině nebo koncem příštího roku. Do té doby bude zřejmě stále klesat. Období krize může být i dvouleté, ale věří, že v polovině příštího roku nebo koncem příštího roku se to zlomí a posune nahoru. Jestli cena cukru ohrozí existenci cukrovarů, bude podle Křováčka záležet na délce krize. Minimálně další rok podle něj ale společnosti vydrží.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down